ODTÜ'ye iki yeni mescit yapılacak

ODTÜ'ye iki yeni mescit geliyor. Geçtiğimiz haftalarda ODTÜ'de yaşanan namaz skandalından sonra başlayan gerginliklerden sonra ODTÜ'ye iki yeni mescit yapılması kararlaştırıldı.

ODTÜ'ye iki yeni mescit yapılacak

ODTÜ'ye iki yeni mescit geliyor. Geçtiğimiz haftalarda ODTÜ'de yaşanan namaz skandalından sonra başlayan gerginliklerden sonra ODTÜ'ye iki yeni mescit yapılması kararlaştırıldı.

 

ODTÜ'deki mescit tartışmaları nedeniyle YÖK tarafından başlatılan çalışma sonucu kampüs 2 yeni mescit inşa edilmesine karar verildi.
Aralık ayında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kampusü'ndeki basketbol sahasında namaz kılmak isteyen öğrencilerle farklı görüşe sahip öğrenciler arasında çıkan gerilimle patlak veren mescit tartışmasına el koyan Yükseköğretim Kurulu çalışmalarını tamamladı.
'Kartonda namaz kılıyorlar'
YÖK'ün konuyu incelemeleri için görevlendirdiği 2 YÖK üyesinin hazırladığı raporda, şu tespitlere yer verildi:
- İbadethane sayısı yetersiz.

- Mescitler arasındaki mesafe çok fazla. Tadilatı devam eden mescit dışında 2 mescit daha yapılmalı.
- Öğrenciler, Makine Mühendisliği Fakültesi'nde merdiven altında karton üzerinde namaz kılıyor.
- İbadethanelerde kadın-erkek ayrımı yok.
Rapor doğrultusunda Makine Mühendisliği Fakültesi'nde öğrencilerin namaz kıldığı belirtilen merdiven altı alan kapatıldı. "Kadınlar" ve "erkekler" için ayrı 2 namaz odası oluşturuldu. Giriş kapıları, dışarıdan görülmeyecek şekilde yapıldı.
Raporun hazırlanmasının ardından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüştü. Rektör Acar, onarımı devam eden mescidin yanı sıra yıl sonuna kadar 2 yeni mescidin daha yapılacağını söyledi. ODTÜ'de, 1 cami, belli sayıda mescit ve abdest alınamayan 6 namaz odası bulunuyor

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE