O Şöför Teslim Oldu' “Bilinçli taksirle ölüme neden olmak“ Suçundan Tutuklandı

İstanbul Bağdat Caddesi'nde Lüks otomobiliyle direksiyon hakimiyetini kaybederek çiçekçi Mehmet Emin Kaya'ya çarparak bir cana kıyan Murathan Ö, 3 ay sonra teslim oldu. Hakkında yakalama kararı olan ve 87 Gün sonra teslim olan zanlı Murathan Ö. Savcı tarafından tutuklandı. Murathan Ö. İçin Savacı, "Bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan tutuklama kararı verdi.

O Şöför Teslim Oldu' “Bilinçli taksirle ölüme neden olmak“  Suçundan Tutuklandı

İstanbul Bağdat Caddesi'nde Lüks otomobiliyle direksiyon hakimiyetini kaybederek çiçekçi Mehmet Emin Kaya'ya çarparak bir cana kıyan Murathan Ö, 3 ay sonra teslim oldu. Hakkında yakalama kararı olan ve 87 Gün sonra teslim olan zanlı Murathan Ö. Savcı tarafından tutuklandı. Murathan Ö. İçin Savacı, "Bilinçli taksirle ölüme neden olmak"  suçundan tutuklama kararı verdi.


İstanbul Bağdat Caddesi'nde çiçekçi Mehmet Emin Kaya'ya çarparak ölümüne neden olan zanlı Murathan Ö. 87 gün sonra teslim oldu. Zanlı dün akşam saatlerinde tutuklandı. Murathan Ö'nün mahkeme sorgusunda "Aracın direksiyon hakimiyetini kaybettim ve çiçekçi tezgahına çarptım. Araçtan inip baktığımda öldüğünü anladım. Okul hayatımın biteceğinden ve çevreden bana zarar verileceğini düşündüğüm için olay yerinden uzaklaştım" dediği öğrenildi. Öte yandan zanlının kaza öncesi drift görüntüleri ortaya çıktı.

Kadıköy'de, otomobiliyle kaldırımda  çarptığı çiçekçi Mehmet Emin Kaya'nın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yaklaşık 3 aydır aranan ve dün teslim olan Murathan Ö., "Bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan tutuklandı.

SAVCI, TUTUKLANMASINI İSTEDİ
Hakkında yakalama kararı bulunan 19 yaşındaki Murathan Ö., öğleden sonra avukatlarıyla birlikte Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na geldi. Soruşturma savcısı Orhan Biçicioğlu'na ifade veren Murathan Ö.'nün "korktuğu için kaçtığını" söylediği öğrenildi. Savcılık, Murathan Ö.'nün ifadesinin ardından "Bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti. 

"HAKİMİYETİMİ KAYBEDİP ÇİÇEKÇİ TEZGAHINA ÇARPTIM"
Anadolu 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısında çıkan Hukuk Fakültesi öğrencisi Murathan Ö.'nün, ifadesinde, olay günü arkadaşı ile sahur yapmak için saat 02.00'de buluştuğunu ve oruçlu olduğunu söylediği öğrenildi. 
Hayatı boyunca uyuşturucu ve alkol kullanmadığını, özel bir hastanede yaptırdığı testin negatif çıktığını söylediği belirtilen Murathan Ö.'nün, "Yarış yapma merakım da yoktur. Arkadaşımla kafede otururken yağmur çiseledi. 03.00'e doğru kafeden çıktık. Bağdat Caddesi'ndeyken ışıklarda durdum. Solumda ve sağımda araba vardı. Kadıköy yönüne doğru hareket ettim. Sol şeride doğru geçmek istedim ve o sırada solumdaki aracı farkettim. Çarpmamak için direksiyonu aniden sağ tarafa kırdım. Sağda da araç olduğunu fark edince panikleyip sola kırdım. Direksiyon hakimiyetini kaybettim ve çiçekçi tezgahına çarptım" dediği kaydedildi.  

"ÇİÇEKLERİN ARASINDAN ÇIKARDIM..."
Araçtan inip hasara baktığını söyleyen Murathan Ö.'nün, "Çiçeklerin arasında bir kol gördüm ve şoka girdim. Maktülün o esnada tezgahın arkasında yattığını gördüm ve onu çiçeklerin arasından çıkardım. Kafasını elime aldım, elime et parçaları geldi. Sonra öldüğünü anladım. Okul hayatımın biteceğinden ve çevreden bana zarar verilebileceğini düşündüğüm için, telefonumu alarak olay yerinden uzaklaştım. Arkamdan arkadaşımın geldiğini gördüm ve ona gitmesini söyledim" diye savunma yaptığı belirtildi.

Savcılık ifadesine ulaşılan zanlının, “Serhat A. ile birlikteydim. Gece 02.00’de sahur yapmak için buluşmuştuk. Ben uyuşturucu ve alkol hayatımda hiç kullanmadım ve özel bir hastanede uyuşturucu ve alkol testi yaptırdım, negatif çıktı. Benim öyle birkaç arkadaşımı toplayıp yolda yarış yapmak gibi bir merakım ve davranışım yok. Hatta arabada arkada otururken bile emniyet kemer takarım” dediği öğrenildi.

KAZA ÖNCESİ DRİFT GÖRÜNTÜLERİ ÇIKTI
İstanbul'un Kadıköy ilçesinde, 3 ay önce çiçekçi Mehmet Emin Kaya'yı aracı ile ezerek öldüren ve kaçan sürücü Murathan Ö.'nün, kazadan 30 saniye önce drift yaparken görüntüleri ortaya çıktı.  
OLAYIN GEÇMİŞİ
Olay, Kadıköy Bağdat Caddesi, Şaşkın Bakkal mevkiinde, geçtiğimiz 11 Temmuz günü 03.30 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, direksiyon hakimiyetini kaybeden araç sürücüsü, kaldırımda kurulu olan çiçekçi Mehmet Emin Kaya'ya çarptı. 34 EDS 44 plakalı aracın çarpmasıyla ağır yaralanan çiçekçi Mehmet Emin Kaya sağlık ekiplerinin ilk müdahalenin ardından hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybetti. Kazaya sebebiyet veren otomobil sürücüsü olay yerinden kaçmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 23:08
YORUM EKLE