Mühürsüz Oylar Kabul Edilecek Mi?

Geçtiğimiz seçimde mühürsüz oyların kabulü bir çok tartışmaya sebep olmuştu. 24 Haziran 2018 seçimlerinde mühürsüz oylar kabul görecek mi? Haberimizin devamında detayları paylaşıyoruz

Mühürsüz Oylar Kabul Edilecek Mi?

2017 yılında çıkartılan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararnamesi 24 Haziran 2018 seçimleri için neler ifade etmekte? Seçime 3 gün gibi bir süre kaldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından sandık kurulu başkanlarına dağıtılan genelge de önemli detaylara yerildi? Peki bu detaylarda neler yazıyordu? Mühürsüz oylar geçerli sayılacak mı?

İŞTE DAĞITILAN GENELGE

Referandum seçimlerinde mühürsüz pusulaların geçerli kabul edilmesi gündemi bir hayli uzun süre meşgul etmeyi başarmış ve bir çok tartışmayı beraberinde getirmişti. Seçime 3 gün gibi bir süre kala Sandık kurulu başkanlarına Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim genelgesi dağıtılmaya başlandı. Dağıtılan genelgede ilçe seçim kurulu mührüne sahip olmayan ve sandık kurulu mühürünü bulundurmayan oy pusulaları geçerli sayılmayacak geçersiz olarak sayılacak açıklamaları genelgede kendine yer bulmuştu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yayımladığı genelgenin devamında ise şu bilgilere yer verdi. Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar geçersiz sayılmayacak geçerli sayılıp oy sayımına dahil edileceği ifadelerine yer verildi. Bu genelgeyi sandık kurulu başkanlarına dağıtan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) hangi oyların kabul görmeyeceğini açıklamış oldu.

YORUM EKLE