Memur, Emekli, İşçi ve Anneler Müjde Bekliyor ! TBMM Meclis Gündeminde Neler Var ?

Meclis bütçe görüşmelerin sonuçlarını bir çok alanda adaylar bekliyor. Meclis gündeminde Emekli,işçi ve çalışan annelerle ilgili görüşmeler devam ediyor.Ayrıntılar haberde.

Memur, Emekli, İşçi ve Anneler Müjde Bekliyor ! TBMM Meclis Gündeminde Neler Var ?

Birçok vatandaşın gözü kulağı meclisin gündeminde yer alması beklenen başta, KYK borçları, 3600 ek gösterge, intibak yasası, emeklilik sistemi ve emekli maaş zamları ve asgari ücret gibi önemli görüşmelerin ele alınması bekleniyor.

Asgari Ücret Pazarlığı

30 milyondan fazla işçi ve çalışanı ilgilendiren konuların başında asgari ücrete 2020’de gerçekleştirilecek olan zam bulunuyor. Sabahın haberine göre hali hazırda 2019 yılında brüt 2558,4 TL net 2.020,9 lira olarak uygulanan asgari ücretin 2020 Ocak ayı itibariyle artırılarak uygulanması beklenirken görüşmelerin ise Kasım ayı sonu ile aralık ayı başından itibaren başlaması bekleniyor.

Emeklilik Sistemi Değişecek Mi?

Çalışan herkesi ilgilendiren bir diğer konu ise emeklilik olup bu doğrultuda tamamlayıcı emeklilik sistemiyle ilgili konunun da meclise gelmesi bekleniyor. Ayrıca ilgili düzenleme ile çalışanlar emekli olduklarında çift maaş imkanına kavuşması ve tüm çalışanların tasarruf yaparak ikinci bir maaşa da kavuşması ve emekli olduktan sonra çalışmak isteyenlere üç maaş olanağı da bu düzenleme içerisinde yer alıyor.

KYK Borçları Silinecek Mi?

Üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra KYK kredilerinin geri ödemesi oldukça zor olmakta çoğu genç iş bulamadıkları ve çalışamadıkları için borçlara faiz uygulanmakta veya gençlerin aileleri bu borçları yüklenmektedir. Bu borcun affına yönelik kanun teklifi ise CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’den geldi.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin tarafından yapılan kanun teklifinde ilgili kanun teklifinin kabulü ile birlikte borçların silinmesi yer almakta olup daha önce ödenen KYK borçlarının geri ödenmesine ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

3600 Ek Gösterge

Başta öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri olmak üzere meslekte emekli olmuş kişileri de kapsaması beklenen 3.600 ek gösterge düzenlemesinin de meclise gelmesi bekleniyor. BU düzenlemenin onaylanması durumunda hem görev ücreti hem de emekli maaşını önemli oranda belirleyen ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

Annelere Yarı Zamanlı Çalışma

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a talimatı ile hazırlanan taslağa göre yarım zamanlı çalışma hakkının kullanımında kadın ya da erkek memur ayrımı yapılmaması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice senel
Hatice senel - 2 yıl Önce

Pirim dolma di 53 yaşındayım ssk 1998 başladı pirim yetersiz işte bulamiyiruz yaş dolayından ne yapmalıyız biz