Mekke'de Feci Kaza!103 Ölüm,238 Yaralı

Mekke'de çıkan fırtınanın etkisiyle yaşanan vinç kazasından Ölü sayısı 103,yaralı sayısı ise 238 olarak açıklandı.Yaşanan bu feci kazada 2 türk hacı adayı hayatını kaybederken 19 türk hacı adayı da yaralandı işte detaylar.

Mekke'de Feci Kaza!103 Ölüm,238 Yaralı

Mekke'de çıkan fırtınanın etkisiyle yaşanan vinç kazasından Ölü sayısı 103,yaralı sayısı ise 238 olarak açıklandı.Yaşanan bu feci kazada 2 türk hacı adayı hayatını kaybederken 19 türk hacı adayıda yaralandı işte detaylar.

 

Mekke'de etkili olan fırtına yaşamı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle Mescid-i Haram'da meydana gelen kazada ölen ve yaralananların olduğu belirtildi. Suudi yetkililer ölü sayısını en az 107 yaralı sayısını ise en az 238 olarak açıkladı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez yaptığı açıklamada 19 Türk hacı adayının yaralı olduğunu ve yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını duyurdu. Görmez, iki Türk hacı adayının ise hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Mekke'de etkili olan fırtına ulaşımı felç etti. Kutsal topraklarda saat 17.00 sıralarında başlayan fırtınanın ardından doluyla karışık yağmur yağdı.

 

Şiddetli yağmur yaklaşık 30 dakika etkisini sürdürürken, birçok yeri su bastı ve yollar adeta göle döndü. Yağmur sularının yaklaşık 50 santimetreye kadar ulaştığı Mekke sokaklarında ulaşım büyük oranda durdu.

 

Fırtına dolayısıyla Mescid-i Haram'da 50-55 metre uzunluğunda bir vincin, topluluğun üzerine devrildiği ve meydana gelen kazada ölen ve yaralananların olduğu belirtildi. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

 

 

AĞIR BİLANÇO

 

Diyanet görevlisi Ahmet Turan Yıldız Trabzonlu bir hacı adayının hayatını kaybettiği söylentileri olduğunu söyledi. Suudi yetkililer de feci kazada ölü sayısını en az 87, yaralı sayısını ise en az 183 olarak verdi. CNN Türk yayınına bağlanan Diyanet TV Haber Müdürü Osman Yılmaz ise iki Türk hacı adayının hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Mekke'deki Diyanet yetkililerinden alınan ilk bilgilere göre, Kabe'deki vinç kazasında Trabzonlu bir Türk hacı adayı öldü. Kaza sonrasında Mekke Diyanet Hastanesi'ne şu ana kadar 12 Türk yaralı geldi. Yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCISI: 17 TÜRK HACI ADAYI YARALI

 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Kabe'de meydana gelen kazada, şu ana kadar yaptıkları tespitlere göre, 17 Türk hacı adayının yaralandığını söyledi.

 

Keleş, Mekke'deki Türk hastanesinde 12, Suud hastanelerinde de 5 yaralının bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Keleş, "Şu anda tespitlerimize göre 17 yaralımız var, bunların genel sağlık durumları da iyi" diye konuştu.

 

Kazada vefat eden Türk hacı adaylarıyla ilgili henüz teyit edilmiş bir bilgilerinin bulunmadığını anlatan Keleş, "Kriz masası oluşturduk, Türk hacılarıyla ilgili gelen bilgileri anında değerlendiriyoruz. Suud hastanelerine görevli tercümanları gönderdik. Yaralılarımızla ilgili işlemleri takip ediyoruz. Olayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

MEHMET GÖRMEZ: 19 TÜRK YARALI

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: "Bizim hacılarımızdan, öncelikle 19 hacımızın yaralı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bunların 13 tanesi bizatihi

kendi hastanemizde, herhangi bir hayati tehlikesi yok Allah'a hamdolsun. Her birisi kısa sürede, küçük tedavilerle ayağa kalkabilecek konumdalar. Ancak 6 hacı adayımız, Suudi Arabistan hastanelerine nakledildi. Aynı şekilde onların da her birine arkadaşlarımız ulaştılar, hiç birisinin herhangi bir hayati tehlikesi yok. Ayrıca tabi 2 tane de vefatımız var, vefat eden hacı adaylarımızın tespiti yapılmış durumda, ancak bu tespit görgü tanıklarına dayanmaktadır. Bir tanesi bizatihi yanında bulunan bir arkadaşının ifadesi, bir tanesini de bizatihi eşi tarafından ifade edildiği için şimdilik kayıtlarımızda biz vefat ettiğini ifade ediyoruz. Fakat kesin neticeye kavuşturmadan bizatihi vefat edip etmediğini resmen tespit etmeden onu şimdilik bildirmeyi doğru bulmuyoruz." açıklamasını yaptı.

CCNTURK

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE