Meclis Kadroya Geçen Taşeron Sayısını Belirledi!

2020 Yılında kadroya geçecek olan taşeron sayısı belli oldu. Buna göre 4-D statüsünde kadrolu ola personel sayısı ve maaş düzenlemesi yapılacak. işte detaylar.

Meclis Kadroya Geçen Taşeron Sayısını Belirledi!

Taşeron olarak çalışan birçok işçi 2018 yılında yapılan düzenleme ile kamu işçisi olarak çalışmaya, kadroya hak kazanmakta olup 2020 yılında kadroya geçen taşeron işçi sayısı ise meclis tarafından belirlenmiş bulunuyor. Buna göre 4/D’li statüsünde çalışacak olan işçi sayısı 2020 yılı için 961 olarak ifade edildi.

Sözleşmeli ve Daimi İşçiler Var

696 sayılı kanun çerçevesinde taşeron şirketlerinde çalışan işçiler, TBMM’nin kararı ile kamu işçisi olarak 4/D’li statüsüne geçmiş olmakla birlikte belirlenen ve geçil yapacak olan işçi sayısı ise 961 olarak ifade edildi. TMM Meclis Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgi tarafından açıklanan rakamın yanı sıra sözleşmeli işçi olarak çalışan kişi sayısı ise 1810 olarak belirlendi.

Aynı Statüde Farklı Maaş Alanlara Dikkat Çekildi

TBMM'de aynı işi yapan çalışanlar arasındaki özlük hakları ve maaş farkları muhalefetpartileri tarafından sık sık Meclis gündemine taşınmıştı. Personel maaş ve özlükhaklarındaki farklılıklara ilişkin yeni bir çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruyaMeclis Başkanvekili Bilgiç tarafından verilen yanıt dikkat çekti.

Aynı işi yapan personelin farklı maaş almasına ilişkin açıklamada bulunan Bilgiç,konuya ilişkin düzenlemede sorumlu adres olarak TBMM'yi gösterdi. Bilgiç, "Maaş veözlük haklarındaki iyileştirmeler yasa değişikliği ile gerçekleştirilebilecek olup, konuhakkında TBMM Başkanlığı'nın idari tasarrufları ile değişikliğe gidilmesi hukukenmümkün bulunmamaktadır" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
4d  samsun
4d samsun - 2 yıl Önce

Bu kadro nasıl kadroysa işimize yarayacak hiçbir şey yok.Bize her türlü iyiliği haram kılmış hükümet yetkilileri. Bundan anlaşıldığı üzere onlardan bize hayır yok , bizdende onlara hayır gelmeyecek sonuç böyle gözüküyor. Bizim hakkımızı siyasete ve egolu idarecilere, o çok değerli memurlarınızın eline bırakıyorsunuz ya hakkımız haram olsun. Bizim sorunumuz özlük haklarımız ve maaşımızın doğru hesaplanması. Devletin çok güvendiği memuru hakkımızı yiyor. Mobing uyguluyor ve görevimiz dışında çalıştırıyor oda yetmiyor özel hizmetini yaptırıyor. Ama yine hicbir şeyi hak etmeyen biziz. Bu hakla ri çok kolay ödeyeceklerini düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Bizler dünyada da ahirette de bekliyor olacağız. Umarım mecliste dile getirilmesini sağlarsınız.

Şirket elamanı
Şirket elamanı - 2 yıl Önce

Belediye çalışanlarına diğer Bakanlıklarımıza verilen 4D kadrosu verilmedi Sayın yetkililerimiz. Bir şirketten çıktık diğer şirkete girdik ne anlamı kaldı. Bu haksızlık bir an önce son bulsun istiyoruz. Belediye çalışanlarına da 4D kadrosu verilmeli.

Şirket elamanı
Şirket elamanı - 2 yıl Önce

Belediye çalışanlarına diğer Bakanlıklarımıza verilen 4D kadrosu verilmedi Sayın yetkililerimiz. Bir şirketten çıktık diğer şirkete girdik ne anlamı kaldı. Bu haksızlık bir an önce son bulsun istiyoruz.

Özel idare çalışanları
Özel idare çalışanları - 2 yıl Önce

Asıl çalışanlar kadro almadı asgari ücret +%4 'le devam etmek zorundalar adalet istiyoruz hemde acilen.

HastaneDekiler
HastaneDekiler - 2 yıl Önce

Yuzde 70 engeli devlet hastanesi calisanlari

eren
eren - 2 yıl Önce

sonuç

Üvey evlat
Üvey evlat - 2 yıl Önce

Belediye de sözde kadroya geçen işçiler ne olacak yazıklar olsun sizin adalet anlayışınıza

@melis Erdal
@melis Erdal - 2 yıl Önce

Aza kanaat etmeyen çoğu hiç bir zaman bulamazu