Mahkemeden Taşeron İşçilere Müjdeli Haber

Taşeron işçilerin kadroya geçmeleri ile birlikte alacakları ücret farkı ile ilgili dava sonuçlandı.Yartıtay onaylarsa kadroya geçen tüm taşeronlar ücret farkı alacak.

Mahkemeden Taşeron İşçilere Müjdeli Haber

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen konulardan biri de taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları olarak yer alıyor. Bu noktada bilindiği üzere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde görüşler sebebi ile taşerondan kadroya geçen işçilerin asgari ücret ile olan ilişkileri sona erdirilmiş, bu doğrultuda asgari ücretin üzerinden taşeron işçilere aşan kısmın yüzde kadar maaş ödemiş ve yine bu maaş üzerinden sadece yüzde 4 zam yapılmıştı. Taşeron olarak çalışırken işçiler kadroya geçmeleri üzerine sadece bu yüzde 4 zam ile yetinmek durumunda kalmışlardı.

Sağlık İş Davası Olumlu Sonuçlandı

1 Ocak 2019’da uygulanan asgari ücret yüzde fazlası ile ilgili olarak Sağlık İş Sendikası tarafından işçiler adına ilgili konu hakkında dava açıldı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan ve Sağlık İş Sendikasının da yorum yaptığı karar özellikle taşerondan kadroya geçen işçiler için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Sendika konu ile ilgili yaptığı açıklama “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yaşlı bakım ve huzur evinde çalışan üyemiz adına 4/D kadrosuna geçmeden önce uygulanmakta olan asgari ücretin % 65 fazlasının 01.01.2019 tarihinden itibaren aynı şekilde uygulanması için 25.02.2019 tarihinde yaptığımız arabuluculuk başvurusu neticesinde açtığımız davada bilirkişi tarafından hazırlanan 10.07.2019 tarihli rapor göre 10.09.2019 tarihinde yapılan duruşmada sonuçlanmıştır.

İtiraz yolu açık olarak verilen bu kararda 01.01.2019 tarihindeki 2.558.00 TL olan asgari ücretin % 65 fazlası bulunduktan sonra oluşan ücrete 01.01.2019 tarihindeki Toplu İş Sözleşme (TİS) zammı olan % 4 uygulanmak suretiyle üyemiz adına ücret farkı, ilave tediye ve ikramiye farkı alacaklarının, davalı bakanlıktan alınarak davacı üyemize verilmesine karar verilmiştir.” İfadelerine yer verdi.

Yargıtay Onarsa Taşeron İşçi Maaşlarında Artış Meydana Gelecek

Özellikle 1 yıldır uygulamada olan bu karar ile ilgili olarak açılan dava sonuçlanmış olup taşeron işçilerin lehine bir sonuç ortaya konulmuştur. Fakat bu karar yerel mahkemelerin nihai kararı olmadığından İstinaf ve Yargıtay’da temyiz aşamasını geçmedikten sonra kesin bir sonuç ortaya konmamaktadır. Kararın sorunsuz geçmesi durumunda ise yüzde fazlası ile çalışan kadrolu taşeron işçilerin maaşlarında artış meydana gelecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 21:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İLLER BANKASI
İLLER BANKASI - 2 yıl Önce

İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLGİLİ KURULUŞUDUR.HALEN İLLER BANKASI TAŞERON OLARAK ÇALIŞTIRIYOR.