KYK Kredi Borçların Silinmesi İçin Kanun Teklifi! "Ödeyecek Durumları Kalmadı!"

Kyk kredi borçlarının silinmesi için kritik günler. TBMM'nin kapanmadan önce 11. kalkınma planı görüşmeleri tamamlandı. Kyk kredi borçlarının silinmesi, 3600 ek gösterge düzenlemesi Yargı reformu düzenlemesi mecliste beklenen düzenlemelerden bazıları.

KYK Kredi Borçların Silinmesi İçin Kanun Teklifi! "Ödeyecek Durumları Kalmadı!"

Yükseköğrenimleri boyunda Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumu, KYK kredisi kullanan öğrenciler için mezun olduklarında borç yükü ile birlikte iş arayışında bulunuyor.

Gençlerin kredi borçlarının olması gelecek planlarını önemli ölçüde etkiliyor. Kredi Yurtlar Kurumu geri ödemeli borçlarını ödemek durumunda olan adaylar, kredi borçları için yapılandırmalardan faydalanabiliyor. ödemedikleri zamanlarda ise faizle karşı karşıya kalan adaylar kyk borçlarının silinmesini istiyor.

3600 EK GÖSTERGE, KYK BORÇ SİLİNMESİ, YARGI REFORMU;

GSB, Kyk kredi borçlarının silinmesi için kritik günler yaşanıyor. TBMM'nin kapanmadan önce önemli görüşmelerden bir tanesi de 11. kalkınma planı görüşmeleri tamamlandı. TBMM gündemine gelmesi beklenen başlıklardan bazıları da; Kyk kredi borçlarının silinmesi, 3600 ek gösterge düzenlemesi Yargı reformu düzenlemesi 2.5 aylık aradan sonra gündeme gelmesi bekleniyor.

TBMM'DE KANUN TEKLİFİ SUNULDU;

KYK borç faizlerinin silinmesi için TBMM'de bir kanun teklifi sunuldu. Buna göre Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun Meclis Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin detayları belli oldu. Ağıralioğlu Mecliste bir basın toplantısı düzenledi. Buna göre açıklamalarda gençlerin borçları ödeyecek gücü kalmadığını, borçların silinmesi için taleplerin bulunduğunu, KYK borç yapılandırması ile de ödeyecek güçlerinin bulunmadığı aktarıldı. Diğer bir kanun teklifi ise İzmir Milletvekili Murat Çepni tarafından verildi. Plan ve Bütçe komisyonuna sunulan 18 Temmuz tarihili kanun teklifinde 351 sayılı Yüksek öğrenim ve kredi yurtlar kurumu kanunda değişiklik yapılmasını için teklif sunuldu.

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut'un sunduğu kanun teklifinde ise gençlerin iş bulmakta zorlandığını kredi borçlarının silinmesi ile bir nebze rahatlamalarının sağlanması gerektiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 21:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Gül
Ayşe Gül - 2 yıl Önce

lütfen silinsin lütfen inşAllah

Gönül
Gönül - 2 yıl Önce

Umarım silinir yoksa bu gidişle kafayı yeriz.

ahmet
ahmet - 2 yıl Önce

İnşeAllah silinir kimlerin borçlarını silmedilerki

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Nolur kabul edilsin . Gerçekten maduruz . Öyle zor ki altından kalkmak her an aklımda .

Şehnaz
Şehnaz - 2 yıl Önce

Gözümüz kulağımız bu haberde. Umarım borcun tamamı silinir. Odeyecek durumumuz hiç yok çünkü. İşsizliğin yanında sürekli borçlu yaşamak hayatımızı fazlasıyla çekilmez hale sokuyor.

Aynur
Aynur - 2 yıl Önce

İnşAllah silinir bir an once

Diyar
Diyar - 2 yıl Önce

Allah rizasi icin silinsin bebegimize bez alamiyoruz atama yok is yok bu borcta cabasi cok zorluyoo bizi :-(

Güzel
Güzel - 2 yıl Önce

InşAllah bu yükü üzerimizden alıp bizi daha çok hafifletirsiniz artık herşey gitgide pahalılaşıyor umarım inşAllah bu konuya da af gelmesi dileğiyle emin olun bir çok hayırlı dualar alırsınız.