KYK Borçları Silinecek Mi? Güncel Haberler ve Adayların İstekleri

KYK borçlarının silinmesi ile ilgili tasarı meclise gelmişti.Fakat meclisin tatile girmesi ile birlikte tasarı Eylüle kaldı.Adaylar borçların silinmesini talep etmektedir.

KYK Borçları Silinecek Mi? Güncel Haberler ve Adayların İstekleri

Özellikle üniversite mezunu gençlerin merakla beklediği gelişmelerden biri de KYK borçlarının affına yönelik düzenleme olarak yer alıyor. Meclisin tatilinden önce gündemde yer alan konuların başında gelen KYK borç affına yönelik gelişmeler yaşanmış olsa da meclisin tatile girmesi ile birlikte konuya ilişkin kesin bir karar görüşmesi olmadı. Bu kapsamda şu ana kadar yaşanan gelişmeler ve adayların talepleri haberimizin devamında yer alıyor.

KYK Borçlarının Silinmesi

Üniversite öğrencilerine burs alternatifi olarak sunulan ve bugüne kadar milyonlarca kişinin yararlandığı ve yararlanmaya devam ettiği KYK kredilerinin silinmesi meclis gündemine gelmişti. Meclis görüşmeleri devam ederken 18 Temmuz’da meclisin tatile girmesi ile birlikte konu da askıya alınmış oldu. Meclis 1 Ekim 2019’da tekrardan toplanacak ve bu görüşmede ele alınması beklenen konuların başında da KYK borçlarının affedilmesi olacak.

Borçların Ertelenmesi Talep Edildi

Konu ile ilgili olarak meclis görüşmelerinde CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’ye "Teklif ile, öğrenim ve katkı kredisi borcu muaccel olan kişilerin, bu borçlarının, gecikme faizi işletilmeksizin işe başladıkları tarihten üç yıl sonrasına ertelenmesi ve yeniden işsiz kalmaları halinde bu borçların tekrar aynı şekilde ertelenmesi amaçlanmaktadır.” Şeklinde bir teklif sunmuş olup borçların adayların işe girene kadar ertelenmesini talep etmişti.

Adaylar Ne Diyor?

Binlerce üniversite öğrencisi ve ailelerine büyük yük oluşturan KYK borçlarının silinmesi binlerce kişi tarafından talep edilmektedir. Özellikle adaylar en azından iş bulana kadar bu borcun ertelenmesini ve ödemede indirime gidilmesi talep ediyor.

YORUM EKLE