KYK Borçları Hakkında Flaş Gelişme..!

Birçok öğrenci için okurken rahat edebileceği fakat okuduktan sonra kendileri için büyük bir yük olan KYK borçları hakkında mecliste bulunan CHP milletvekilleri tarafından kanun teklifi hazırlandı. Detaylar haberimizde..

KYK Borçları Hakkında Flaş Gelişme..!

CHP Grup Başkanvekilleri tarafından hazırlanan KYK borçlarına yönelik yönerge, mezun olan gençlerin ödemelerinin faizsiz olarak yapılmasını öngören kanun teklifi TBMM Başkanlığı tarafından sunuldu. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik gösterilen önergeye göre kredisinin öğrencilere faizsiz olarak verilmesini ve kredi borcunun işe başladıktan yaklaşık 1 sene sonra ödenmeye başlamasını ve henüz tahsil edilmeyen öğrenim kredisi borçlarının faizlerinin silinmesini içeriyor. Son yıllarda birçok öğrencinin mezun olduktan sonra yaşadığı bir sorun olan "iş bulamama" problemi üzerine bir de " kredi ödeme sıkınıtısı" eklenince birçok öğrenci bu konudan muzdarip oluyorlar. Özellikle de yapılan araştırmalarda yaklaşık 300 bine yakın yurttaş öğrenim kredisi sebebiyle yasal takip altına girmiş. Hal böyle olunca CHP vekilleri tarafından hazırlanan yasa tasarısı Meclis Başkanlığına sunulduğu açıklandı. 

İş Sorunu Yaşayan Gençler Bu Borçları Ödemesi İmkansız

Türkiye üzerinden işsizlik sorununu oluşturan en büyük etken, fazla mezun verdiğimiz için oluşturulan işçi yoğunluğu bu yoğunluğa bağlıda işssizlik sorunu ülkemizi derinden etkileyen durumlardan bir tanesidir. TÜİK tarafından hazırlanan istatistiklere göre de birçok yeni mezun öğrenci iş bulamama sorunuyla karşılaştığı gibi öğrencilik hayatında kullandığı KYK parasının geri ödemesiyle karşı karşıya kalıyor. İstenilen sürede geri ödenmeyen krediler faiz biniyor ve öğrenciler için daha da inanılmaz ve ödenilmez bir hal alıyor. Bu durumları göz önünde bulunduran CHP'nin bu konuyla alakalı çözüm odaklı sunuduğu kanun tasarısının cevabını bizlerde tüm öğrenciler adına sıkı takipçi olacağız ve sonuç açıklanır açıklanmaz İşin Olsa haber sitemizde sizler için paylaşacağız.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 01:03
YORUM EKLE