Kamu Personeline Zam Müjdesi Verildi! Enflasyon Oranına Göre Zam Uygulanacak

Devlet çatısı altında çalışıp da belli oranda maaş alan kamu memurlarını etkileyecek maaş zammı açıklaması geçtiğimiz günlerde yapıldı. Yayımlanan açıklama ile birlikte belirlenen enflasyon oranlarına göre yapılacak yeni zamma göre memurlar Ağustos ayı itibariyle yeni maaşlarına kavuşabilecekler. Yeni maaş oranları ve aynı zamanda aile zammı ile ilgili detayları bilgileri sizler için haberimize derledik..

Kamu Personeline Zam Müjdesi Verildi! Enflasyon Oranına Göre Zam Uygulanacak

Devlet memuru çalışanlarını yakından ilgilendiren maaş zamları uygulamasının ilk 6 aylık diliminin başlangıcı olan Temmuz ayında belirlenen enflasyon oranlarına göre devlet memurlarına zam uygulması yapılacak. Devlet çalışanlarının toplu sözleşmesinin içerisinde yer alan yüzde 5 zam ve ilk 6 aylık enflasyon ile birlikte yüzde 4'ü aştığı taktirde fark verilmesi kararlaştırılmıştır. Sözleşme içerisinde yazan bu madde ile birlikte Merkez Bankası tarafından sağlanan karar ile birlikte ilk 6 aylık enflasyon için yüzde 6 tahmini çıkarken bu tahmin ile birlikte temmuz ayı enflasyon oranı yüzde 7'ye yükseldi. Bu durum ile birlikte devlet memurlarının yüzde 7 zam alması kararlaştırıldı.

Aile Fertleri ile Zam Oranları Değişebilir

Devlet memurlarına yapılacak olan zam oranlarıda belli şartlar değişiklik yapılabileceği açıklanmıştır. Temmuz zammının yüzde 7 olmasıyla birlikte eş yardımı 298,20 liraya, 0-6 yaş arası çocuk yardımı 69,87 lirayı, 6 yaş üstü çocuk yardımı ise 34,93 lirayı bulacağından evinde eşi çalışmayan memurların alacağı toplam yardım tutarı aylık olarak 437'94 TL olacağı açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 20:11
YORUM EKLE