İŞKUR'un Araştırmasına Göre İşveren Diplomayı Değil Tecrübeyi Önemsiyor!

İŞKUR işverenleri ziyaret ederek yaptığı araştırmada önemli sonuçlar ortaya çıktı. İş arayan vatandaşların özellikle eğitim düzeyinde daha bir öğrenim hedefinde bulunurken, işverenler diplomaya değil pratik beceri ve tecrübeye daha çok önem vermekte. İşte İŞKUR'un araştırmasında gelecek 10 yılın öne çıkan meslekleri ve sonuçları..

İŞKUR'un Araştırmasına Göre İşveren Diplomayı Değil Tecrübeyi Önemsiyor!

İŞKUR'un araştırmasına göre işverenlerin eleman ve personel arayışında tercihlerin diplomayı daha az önemsediği ortaya çıktı.

Eleman ve personel alımları için başvuru yapan adaylar için önemli bir araştırmaya ortaya koyuldu. İŞKUR'un yaptığı araştırmaya göre işveren diplomayı önemsemiyor.

İŞKUR üzerinden 30 Ocak tarihi itibari ile 40 Bin işçi, memur ve personel alımlarına başvurular devam ediyor. İşverenlerin adaylardan beklediği şartlar arasında eğitim düzeyinde bulunuyor. Fakat yeni yapılan bir araştırmada başvuru yapacak adayların iş ve mesleklerinde becerisine daha çok bakıldığı belirtildi. Buna göre işverenlerden sadece yüzde 35'i diplomayı önemsiyor. İşveren daha çok neye bakıyor derseniz pratik beceri iş tecrübesi diplomanın daha çok önüne çıkıyor.

GELECEK 10 YILDA ÖN PLANA ÇIKACAK MESKLER;

İŞKUR tarafından yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre son gelecek 10 yılın en çok öne çıkacak meslekleri işverenlere soruldu. İşverenler yapay zeka makine kalite kontrol elemanı robot kaynak operatörü, bilişim teknolojisi, dil konuşma terapisti, veri tabanı yöneticisi, e ticaret meslek elemanı siber güvenlik uzmanı internet televizyoncusu, yazılım destek uzmanı, robot mühendisi gibi meslekler belirtildi.

İŞVEREN DİPLOMAYI DEĞİL BECERİ VE TECRÜBEYİ ÖNEMSİYOR;

Ayrıca işverenlerin personel seçiminde diplomanın yeri sadece yüzde 18.2 diğer etkenlerde pratik beceri yüzde 72.1, tecrübe yüzde 44.8 teorik beceri 23.1 referans ise yüzde 217. olarak açıklandı.

Gelişmeler olduğunda aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 08:33

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali çolak
Ali çolak - 2 yıl Önce

O kadar yıllarımızı sefillikle gece çalışıp sabah okula gidip 25 yaşına kadar mezun oluyoruz.diploma alıyoruz tecrübe yok diye pratikte işe alınmıyoruz..yaş 27 oluncada engelliden de beter hale gelip bu yaşa kadar ne yaptın soruları soruluyor..

Şeyma
Şeyma @Ali çolak - 2 yıl Önce

Kesinliklikle size katılıyorum.

Erol Şahin
Erol Şahin - 2 yıl Önce

Bizde tecrübe var pratik var ama diploma olmadığı için bir işe yaramiyor.

nebi
nebi - 2 yıl Önce

bizde yıllardan beri bunu söylüyoruz sonunda anladınız