İdam Cezası Geri Gelecek Mi? Hangi Partiler İdamı Destekliyor? Son Dakika

Askeri Darbe Girişiminin hemen ardından İdam Cezası tekrar gelecek mi? soruları sorulmaya başlandı. Peki parlemento buna ne diyor?

İdam Cezası Geri Gelecek Mi? Hangi Partiler İdamı Destekliyor? Son Dakika
15 Temmuz 2016 akşamı Türkiye kara bir gün ile karşılaştı. Fethullahçı Terör Örgütü üyeleri akşam saatlerinde Askeri Darbe Girişimi yapmak istedi. Jetler Ankara ve İstanbul semalarında alçak uçuşlar yaparak halkı tedirgin etmek ve darbe girişiminin gerçekten yapıldığı belirtmeye çalıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halkı demokrasiye sahip çıkmak adına sokağa çıkmaya davet etti. Sokağa çıkan halk askerlerin büyük bir bölümünü Polislere teslim etmeyi başarsa da bazı darbeci askerler helikopterlerden ve jetlerden halka ateş açtı. Güvenlik Güçlerinin bu ateşe karşılık vermesi görüldü ve olay sonucu yüzlerce şehit ile binlerce yaralı haberi tüm Türkiye'yi adeta yasa boğdu. Peki akıllara ilk gelen soru idam cezasının geri geleceği mi? oldu bu konuda parlemento ne düşünüyor?

İdam Cezasının Gelmesi Hakkında Son Dakika Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan idam cezası hakkında görüşmelerin tamamını parlementoya bıraktı ve oradan geleceği kararları onaylayacağını açıkladı yani idam cezasının gelip gelmeyeceğini AKP, CHP, MHP ve HDP cephesi belirleyecek. Milliyetçi Hareket Partisinden yapılan açıklama ile Adalet ve Kalkınma Partisinin idamı geri getirmek için çalışmalar başlatması ile destek verileceği duyuruldu. Cumhuriyet Halk Partisi şuana kadar kaygısız duruyor ancak bazı milletvekillerinin onayladığı gözlemlenmektedir. Halkların Demokrasi Partisi'de CHP gibi kaygısız ancak parti içinde yapılacak görüşmeler ile idam cezasının onaylanabileceği de gündemde. İlerleyen günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşmelerin sıklıkla yapılması ve onaylamaya sunulması bekleniyor.

YORUM EKLE