İçişleri Bakanlığından Yeni Genelge! PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi

İçişleri Bakanlığı yeni genelge yayımladı. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama ile PCR testi zorunluğu hakkında yeni gelende yayımlandı.

İçişleri Bakanlığından Yeni Genelge! PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi

İçişleri Bakanlığı son dakika duyuru yaptı. Herkesin merakla beklediği genelge yayımlandı. Cumhurbaşkanı tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklama ile Kapalı mekanlara girme kısıtlaması, Öğretmenlere ve okul personellerine PCR testi zorunluluğu getirilmişti. Aşı olmak isteyenlerin PCR testi yaptırmaları gereklidir. Ayrıca PCR testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ:

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 22:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsimsiz
İsimsiz - 1 yıl Önce

Aşı severler bunu beğendi