Hurda Araca 10 Bin Tl ÖTV Desteği! Hurda Araç İndiriminden Kimler Yararlanacak?

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren hurda araçlara 10 bin Tl'ye kadar ÖTV desteğine yoğun ilgi görülmesi bekleniyor. Açıklanan rakamlara göre 5,7 milyon araç kapsamda olacak. Başvuru şartları, kimler başvurulara bilir, hurda araç ötv desteği haberimizde..

Hurda Araca 10 Bin Tl ÖTV Desteği! Hurda Araç İndiriminden Kimler Yararlanacak?

Hurda araçlara ÖTV desteği verilerek trafikten çıkartılacak. Resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 2018/11750 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile ömrünü tamamlamış olan araçlar hurdaya ayrılması sağlanacak. Belli şartları taşıyan araç sahipleri Özel Tüketim Vergisinden muaf tutularak sıfır araç sahibi olabilecek. 

Matrahı 46 bin Tl yi aşmayan araçlarda 10 bin Tl vergi tutarı terkin edilecek. Matrahı 46 bin TL yi aşan 80 bin Tl yi aşmayan araçlarda ise 8 bin TL vergi indirimi uygulanacak. 80 bin Tl aşanlar için 3 bin TL vergi indirimi olacak. 

NASIL UYGULANACAK?

Hurda araç tesliminde satın alma işlemi KDV tutarı ile birlikte yapılacak. Araç sahibine daha sonraki süreçte Maliye Bakanlığı Matrah tutarına göre vergi indirimini iade edecek. Eski araçların çevreye olan zararı ve piyasadan kaldırılmasına yönelik olan hayata geçirilen düzenlemede başvuru şartları merak edilmekte. 

HURDA ARAÇ ÖTV İNDİRİMİ BAŞVURU ŞARTLARI;

Maliye Bakanlığının yapılan açıklama 5,7 milyon araç ÖTV indirimi kapsamında bulunacak. 16 yaş ve daha büyük yaşta bulunan otomobil, arazi taşıtları kapsama girecek. Yıl sonuna kadar 50 bin araç satışı için teşvik beklenmekte.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 20:56

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muzo
Muzo - 2 yıl Önce

Kimse aracini hurdaya vermesin 10.000 veren yok hava kirliligine devam