Gözler İntibak Yasasına Çevrildi! Meclise Gelecek Mi?

Binlerce esnaf vatandaş erken emekli olabilmek için 9000 gün prim sayısının 7200 e düşürülmesini beklemektedir.Vatandaşların Meclisten İntibak yasasının geçmesini bekliyor.

Gözler İntibak Yasasına Çevrildi! Meclise Gelecek Mi?

Birçok kişinin merak ettiği ve meclise gelmesini istediği intibak yasası esnaf vatandaşların da emekli olabilmesi için gerekli olan 9000 gün prim sayısını, 7200’e indirecek teklif, Meclis’e sunulması bekleniyor. Buna göre sağlanan faydalardan biri de karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine, bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde. Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselesi şeklimdedir. Bu noktada 2000 yılı ve sonrasında emekli olan SSK'lılar ile BAĞ-KUR emeklileri de 2000'den önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin kendileri için de uygulamaya konulmasını istiyor.

Düşük Maaş Farkları Ödenecek

İlgili konuya ilişkin değişikliğin hayata geçirilmesi durumunda düşük maaş alanlara aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilecek olup bu doğrultuda SSK ve Bağ-Kur'lular olmak üzere milyonlarca emeklinin maaşı artacak. Meclis'ten çıkarılacak yasayla hayata geçirilecek düzenlemeyle, emeklilere yaklaşık 2 milyon SSK'lının yararlandığı ilk intibaktaki gibi 50 ile 355 lira arasında zam yolunun da açılması bekleniyor.

Zam ve Asgari Ayar Yapılacak

Emekli maaşlarının da düzenleme ile birlikte yeniden taranması ve bu kapsamda eksik ödeme yapıldığı belirlenen BAĞ-KUR’lulara bu paralar iade edileceği ifade ediliyor. Ayrıca asgari ayar ile de tüm emekli maaşlarının asgari ücretten daha az olmayacağı kararlaştırılacak. Bu düzenlemenin sağlanması durumunda özellikle 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarla Bağ- Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar yapılması gündeme gelebilir. İlgili İntibak yasasının ise ilerleyen günlerde meclise gelmesi muhtemel olabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan
Orhan - 1 yıl Önce

Bekliyoruz ama yalan olmasından çok korkuyoruz

arif akgün
arif akgün - 1 yıl Önce

intibak acıklansın bekliyorum teşekürler

Neslihan
Neslihan - 1 yıl Önce

Artık yeterrrrr bıktık bu haberlerden ümitlerimizi hep yıktılar dardayız zordayız intibak hemen yapılmalı.eğer yapmazlar ise aldıkları her kuruş haram olsun.

Gülselin sel
Gülselin sel - 1 yıl Önce

Hep boşuna bekliyoruz boşuna yazıyoruz seçim gelince oy vermezsiniz olur biter inşAllah bütün emekliler bunu unutmaz ama seçim zamanı gelince oy veriyorlar