Evde Bakım Maaşı Alanlar Bin Tl Destek Ödemesi Alacakmı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşı alanlara evde bakım maaşı alanlara Bin Tl destek ödemesi yapacak mı? Bu konudaki son gelişmeleri ve yardım sorgulamayı haberimizde sunuyoruz.

Evde Bakım Maaşı Alanlar Bin Tl Destek Ödemesi Alacakmı?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ekonomiye olan etkilerine yönelik olarak gerek ihtiyaç sahipleri vatandaşlara ve esnafa gerekli olan destekler ve karşılıksız yardımlar yapılıyor. Buna göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamasında pazar günü itibari ile 2. faz Bin Tl ödemelerin başladığını müjdesini verdi. Ödemeler PTT hesaplarına yatırılacak. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada vatandaşların evlerine kadar ödemeler getirilecek. Peki evde bakım maaşı alanlara 1000 tl destek ödemesi yapılacak mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncelikle dar gelirli hanelerden bu ödemelere başladı. SYDV tarafından gelir düzeyine göre yapılan testlerde G0, G1, G2 ve G3 düzeyinde gruplara ayrılmaktadır. İlk olarak G0 düzeyinde daha sonraki aşamada ise G1, G2, G3 düzeyindeki vatandaşlara Bin Tl ödeme yapılması beklenmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI ALANA BİN TL ÖDEME YAPILACAK MI?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar sıralamasında gelir bakım maaşı alanlar da girmektedir. Henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmasa da çokça sorulan sorulardan bir tanesi olmakla birlikte 2.faz ödemelerinde evde bakım maaşı alanlara da ödeme yapabilir. Ödeme yapılmayanlar için ise herhangi bir başvuru alınmadığından vatandaşların 3. faz ödemelerinde e-devlet üzerinden başvurularını yapabilirler.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU VE SORGULAMA;

E-devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranları bulunuyor. Vatandaşlar kendilerine ödeme yapılıp yapılmayacağını bu ekran üzerinden öğrenebilirler. Diğer yandan destek almak isteyenler ise ön başvurularını bu ekrandan yapabilirler.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020, 02:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Savaş
Savaş - 2 yıl Önce

Evde bakım varmı yokmu bişey anlamadım

Savaş
Savaş - 2 yıl Önce

Evde bakım varmı yokmu bişey anlamadım

Seda
Seda - 2 yıl Önce

Sanırım verilecek,fakat gelir durumuna göre ihtiyacı daha çok olanlar ilk siralardalar.

Murat tekin
Murat tekin - 2 yıl Önce

Erkek

Mansur
Mansur - 2 yıl Önce

Bugun ilçemiz sosyal yardimlasma vakfini aradim. Bana dedigi şu bakici parasi aliyorsa 1000 tl verilmez.

melek
melek - 2 yıl Önce

evde bakim maasi alanlara vermiyorla sadece engelli yakin aylik alanlara veriyorlar

Elif
Elif - 2 yıl Önce

bakıcı maaşı alıyorum engelli aylığı alıyorum çocuğun %100 engelli tedavisi devam ediyor yeşil kartlıyım yetmiyor tedavisi Ankara İstanbul'da görünüyor ek destek biz de istiyoruz

bestami güler
bestami güler @Elif - 2 yıl Önce

bende bakım aylıgı alıyorum 1000 yardımı bende aldım ama yine istiyorum...1000 tl daha

Emıne
Emıne - 2 yıl Önce

Evde bakım parası alanlara neden 1000 tl verılmıyor