Erken Emeklilik için Yöntemler! Kadın ve Erkekle için Öneriler!

Uzun süre gündemde yer alan erken emeklilik için yeni gelişmeler yaşanıyor. Erkekler ve kadınlar için erken emeklilik yolları nelerdir ? İşte detaylar.

Erken Emeklilik için Yöntemler! Kadın ve Erkekle için Öneriler!

Ülkemizde erken emekli olmak isteyen binlerce kişinin merak ettiği konulardan biri de kanunlarda yer alan olanaklar doğrultusunda erken emekli olabilmek. Bu doğrultuda özellikle kadın ve erkeklerin birtakım durumlarda erken emekli olabilmesi mümkün olmakla birlikte bu durumlar hakkında detaylı bilgiler ve açıklamalar haberin devamındadır.

Erken Emeklilik için Durumlar

Erken emeklilik için hem kadınlar hem de erkekler için geçerli durumlardan biri 3600 ile emeklilik olup bu emeklilikten yararlanmak için ilk olarak sigorta başlama tarihinin 8 Eylül 1999’dan önce olması, çalışma süresinde 3600 gün prim ödemiş olması ve 15 sene sigorta süresinin tamamlanması gerekmektedir.

Erken emeklilik için hem kadınların hem de erkeklerin yararlanabildiği farklı durumlar bulunmakta olup bunlardan ilki kadınlar için doğum ve çocuk, erkekler için ise askerlik olarak yer alıyor. Burada doğum için kadın çalışanlara 3 çocuğa kadar borçlanmayla 2160 gün yani 6 yıl kazandırmakta olup 3 çocuğu olan bir anne 6 yıl erken emekli olabiliyor. Aynı şekilde askerlikte ise en az 1 yaş önce emeklilik elde edilebiliyor.

Diğer Öneriler

Kısmi yöntemde 15 yıl ve 3600 günü dolduranlara hemen emeklilik tanınmakta olup kadınlar için 58, erkekler için ise 60 yaşı gelenler, 9.09.1999 öncesi sigorta başlangıcı olması durumunda hemen emekli olabiliyor.

Sağlık durumu elvermeyen vatandaşlar için ise çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler için erken emekliliğin yolu açılmıştır. Bu noktada 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabilmektedir.

Kanunun Fiili Hizmet Süresi Zammı çerçevesinde bazı mesleklerde yıpranma payı dikkate alınıyor ve işe giriş tarihi kanunen bu mesleklerde 3 ay geriye çekilerek erken emekli olabilmenin yolu açılıyor.

YORUM EKLE