Erken Emeklilik için Bu Şartı Sağlayan 1 Milyon Kişiye Müjde! Erken Emeklilik için Hangi Şart Gerekli?

2020 yılında EYT için kurulan komisyonun çalışmaları uygulanırsa toplamda 1 milyon kişi erken emekli olabilecek.Komisyon kararına göre EYT için 3 yöntem bulunmaktadır. Detaylar haberdedir.

Erken Emeklilik için Bu Şartı Sağlayan 1 Milyon Kişiye Müjde! Erken Emeklilik için Hangi Şart Gerekli?

Ülkemizde birçok kişinin merakla beklediği erken emeklilik ve EYT sorununun çözümün yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile kurulan komisyonun, bu doğrultuda sunulan raporlarda yer alan önerilerin uygulanması durumunda 2020 yılı içerisinde bir milyon kişinin erken emeklilikten yararlanacağı belirtiliyor. İlgili gelişmeye ait bilgiler ise haberin devamında yer alıyor.

EYT Düzenlemesi

EYT ile ilgili olarak 1999 yılında değişen sistem sonrasında 4447 sayılı yas çerçevesinde öncesinde 18 yaşında sigortalı işe başlama, kadınlar için 20 yıl çalışmış olma ve 5000 prim günü, erkekler için ise 25 yıl çalışmış olma ve 5000 prim gün sayısı şartı da değişmişti. Bu noktada yeni yasa ile sigorta süresine yaş şartı gelmiş ve kademeli emeklilik düzenlenmesi uygulanmıştı.

Bu noktada emekli olunacak olan yaş süresi en az 10 yıl atmış olmakla birlikte farklı bir tarihe emeklilik hakkının atanması birçok kişiyi mağdur etmişti. EYT sorunun çözümü ile SGK’ya yıllık 103 milyar 7774 milyon 800 TL maliyet oluşmakta olup EYT yasasının değişmesi ile birlikte emekli olacakların sayısı bir milyon olacak ve bu şekilde SGK’ya maliyet de 14 milyar 200 milyon TL’ye kadar düşecek.

3 Yöntem Öne Çıkıyor

Geçtiğimiz yazdan itibaren hem yapılan mitingler ile hem de çalışma düzeyinde girişimler atılmıştı. Bu konunda en umut verici adım ise Pof. Dr. Vedat Bilgin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu olarak biliniyor. Fakat kulislerde ise öne çıkan 3 yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden en muhtemel olanı ise 3600 ve 5000 prim gün sayısından emeklilik. Fakat hangi yöntem üzerinde yoğunlaşıldığı hakkında henüz bir bilgi mevcut değil. Bu yöntemlerde özellikle 5000 günden emeklilik yaşının ne olacağı gibi soru işaretleri bulunuyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil kara
Halil kara - 9 ay Önce

Çok iyi sevindim

Yalan dolan
Yalan dolan - 9 ay Önce

Seçimde görüşürüz biz simdiden calismaya başladık siz belediye baskanı trasfer etmeye devam edin kolay gelsin

Yalan dolan
Yalan dolan - 9 ay Önce

Seçimde görüşürüz biz simdiden calismaya başladık siz belediye baskanı trasfer etmeye devam edin kolay gelsin

Hikâye
Hikâye - 9 ay Önce

Hikaye masal yavv he he kesin çıkar