Erdoğan Bize Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı Teklif Etti

Geçen hafta yaşanan üzücü mülteci olayından sonra Suriyeli çocuk Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı teklif ettiğini söyledi.

Erdoğan Bize Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı Teklif Etti

Geçen hafta yaşanan üzücü  mülteci olayından sonra Suriyeli çocuk Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı teklif ettiğini söyledi.

 

İnternet üzerinden yayın yapan, Londra merkezli Al-Araby Al-Jadeed gazetesinin haberine göre Kurdi, bir Mısır televizyonuna “Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Normalde kabul ederdim. Çünkü Türk hükümeti bana hiç kimsenin yapmadığını yaptı. Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim” dedi.

 

Kurdi şöyle konuştu: "Türk hükümeti, cenaze masraflarında bana gerçekten çok yardımda bulundu. Cenazelerin Kobani’ye nakli için büyük uçak tahsis ettiler. Kobani Bodrum’dan çok uzak.” Kurdi, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden üst düzey bir yetkili dahil çok sayıda siyasetçinin kendisine başsağlığı dilediğini belirtti.

 

Abdullah Kurdi, bir Kuveytli yetkili ve Mısırlılar dışında hiçbir Arap yetkilinin kendisiyle konuşmadığını belirterek, “Batı umurumda değil. Arap ülkelerinin sesini duymak isterdim” dedi.

 

Kurdi, Kanada'nın vatandaşlık teklifini de reddetti Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışan Kurdi ailesinin bindiği lastik bot devrilmiş, 3 yaşındaki Aylan’la birlikte beş yaşındaki abisi ve annesi de boğulmuştu.

 

Aylan’ın Bodrum’da sahile vuran cesedinin fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı.Abdullah Kurdi, geçen hafta Kanada Hükümeti’nin vatandaşlık teklifini reddetmişti. Kanada Hükümeti Haziran’da sığınma başvurusu yapan Kurdi’yi reddetmişti.

 

(Kaynak: BBC Türkçe)

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE