Emekli Olacaklara Müjde! Cumhurbaşkanı Talimat Verdi!

Emekli olacaklara yeni müjde geldi. 20 yıldır beklenen çalışma Cumhurbaşkanı talimatı ile çalışmaya başladı. Kurulan yeni birimin yıl sonu çalışmaya başlaması bekleniyor.

Emekli Olacaklara Müjde! Cumhurbaşkanı Talimat Verdi!

Gündemde özel emeklilik olarak geçen ve neredeyse 20 yıldır beklenen bir yapılanma olan bu uygulamanın ilk adımı geçtiğimiz 18 Ekim’de, Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atılmış olup bu kapsamda Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani SDDK kurulmuş oldu. Kurulan bu yeni birimin yıl sonunda ise faaliyete geçmesi bekleniyor.

20 Yıldır Bekleniyordu

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SDDK) çalışmaları doğrultusunda sigortacılık ve özel emeklilik için mevzuat hazırlayacakuygulayacak ve bunun yanı sıra ilgililer tarafından uygulanmasını izleyip yönlendirecek. Bireysel Emeklilik, Tarım sigortaları, DASK gibi konular da kurumun yetkisi altında düzenlenecek ve denetlenecek. Sigortalıların ve katılımcıların korunması konusunda da SDDK önlemler alarak bu önlemleri sigorta ve özel emeklilik kurumlarına uygulatma yetkisine sahip olacak.

Sigortanın BDDK’sı

Günümüzde oldukça karmaşık bir hale gelen BES gibi çeşitli özel emeklilik uygulamalarının da kurulan bu yeni birim ile düzenlenmesi ve denetlenmesi mümkün olmakla birlikte sigortacılık, özel emeklilik ve diğer mali piyasalarda alınacak kararların oluşumuna katkıda bulunabilecek. Bu kurum ile birlikte yeni bir özel emeklilik uygulamasının yürürlüğe girmesi de muhtemel. SDDK da tıpkı BDDK gibi bir üst kurula sahip olmakla birlikte biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere 5 üyeden oluşacak ve üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Kurulun başkanı aynı zamanda kurumun da başkanı olacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 17:06
YORUM EKLE