Doğan Grubu'nun Oyununa Halk Tepki verdi

Dün akşam ATV ve A Haber ortak yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarını farklı yerlere çekerek yayınlayan Hürriyet gazetesine 200 kişilik bir grup bina önüne gelerek tepki gösterdi.

Doğan Grubu'nun Oyununa Halk Tepki verdi

Dün akşam ATV  ve A Haber ortak yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarını farklı yerlere çekerek yayınlayan Hürriyet gazetesine 200 kişilik bir grup bina önüne gelerek tepki gösterdi.

 

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün gece A Haber ve ATV ortak canlı yayınında gazeteci Melih Altınok'un sorularını yanıtlarken kullandığı bazı sözlerin hurriyet.com.tr'de veriliş şekline tepki gösteren yaklaşık 200 kişilik bir grup Hürriyet Gazetesi'nin Bağcılar'daki merkez binasına saldırdı. Minibüs ve otomobillerle saat 23.15 sıralarında Hürriyet Gazetesi'nin önüne gelen göstericiler, önce bahçe girişindeki bariyeri kırıp güvenliği aşarak binaya girmeye çalıştı. Bu sırada çevredeki güvenlik kameraları hasar gördü. Bina girişindeki camlar ve döner kapı taş ve soplarla kırılırken, bilgisayarlara da hasar verildi. Saldırganların binaya girmeleri bina güvenliği tarafından güçlükle önlendi. Olay sırasında bazı güvenlik görevlilerine taş isabet etti. Saldırganlar, bir süre sonra polis ekiplerinin gelmesi üzerine bahçe dışına çıkarıldı, ancak dağılmadı. Olaylar sırasında bina önündeki bazı otomobillerin de camları kırıldı.


SLOGAN ATTILAR

 

Kalabalık, AK Parti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine sloganlar atarak, uzun süre kapı önünde bekledi. Bu sırada, grup içinden bazı kişiler gazete girişindeki Hürriyet flamasını indirerek ateşe verdi. Olay üzerine gelen Çevik Kuvvet ekipleri girişte önlem alırken, zırhlı bir polis aracı ile bir TOMA da Hürriyet Gazetesi bahçesinde hazır bekletildi. GRUP SAAT 01.00'DE DAĞILDI Kalabalık, gruptan bir kişinin mikrofonla yaptığı "Eylem sona ermiştir. Evlerimize dönelim arkadaşlar" şeklindeki çağrısı üzerine saat 01.00'de dağıldı. Göstericiler, geldikleri araçlara binerek ayrıldılar. Bu arada, Olay Yeri İnceleme ekibi de Hürriyet Gazetesi girişinde çalışma yaparak delil topladı. Polis ekiplerinin gazete önündeki önlemleri devam ediyor. KILIÇDAROĞLU'NDAN "GEÇMİŞ OLSUN" Saldırı sonrası Hürriyet Gazetesi'ni arayan birçok okur geçmiş olsun dileklerini iletti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'i arayarak "Geçmiş olsun. Bu olay Türk demokrasisi için büyük bir ayıptır" dedi. CHP'Lİ EREN ERDEM GAZETEYİ ZİYARET ETTİ CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem de Hürriyet Gazetesi'ni ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Erdem, "Böyle bir eylemi kabul etmek mümkün değildir" dedi. Eren Erdem, "Cumhurbaşkanı'nın ağzından çıkan bir sözün olanca haliyle haberleştirilmesinin akabinde gazetenin bu şekilde basılması ve camlarının indirilmesi ve bir şiddet eyleminin ortaya konulması fevkalade tehlikeli bir sürecin başlangıcı olarak görülmeli" diye konuştu.

 

"DEMOKRASİ TARİHİNE KARA BİR SAYFA"

 

Hürriyet Gazetesi'nin İstanbul Bağcılar'daki merkezine düzenlenen çirkin saldırıya, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin sert bir tepki verdi. Saldırının Türk demokrasi tarihine kara bir sayfa olarak geçeceğini belirten Ergin, "Bu saldırı iktidar partisi yandaşları tarafından yapılıyor. Bir demokraside siyasi partiler, şiddetle arasına mesafe koymalı" diye konuştu. CNN Türk canlı yayınına katılan Sedat Ergin, şunları söyledi: " Hürriyet Gazetesi, Türkiye'nin en etkili gazetesi. Bağımsız gazeteciliğin sembolü olan bir gazete. Herhangi bir gazetenin saldırıya uğraması kınanmalıdır ama bu kimliğe sahip bir gazeteye saldırılması Türk demokrasi tarihine kara bir sayfa olarak geçecektir" "VELEV Kİ HATA VAR" "Gelen kişilerin AK Partili olduğu anlaşılıyor. Zaten saklamıyorlardı da. Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine slogan atıyorlardı. Bu haberin veriliş şekli hatalı mı değil mi diye biz de kendi içimizde bakıyoruz. Hatamız varsa kabul ederiz, yüzleşiriz. Velev ki hata var. Hiçbir hata taşlı sopalı saldırıyı meşru göstermez. Bir demokraside, hukuk devletinde hiçbir hata taşlı, sopalı saldırının gerekçesi olamaz"

"HUKUK ZEMİNİNİN DIŞI"

"Bu saldırı iktidar partisi yandaşları tarafından yapılıyor. Bir demokraside siyasi partiler, şiddetle arasına mesafe koymalı. Bir kırılma vardır. Onu geçtiğiniz noktada hukuk zemininin dışına çıkarsınız. Bir gazeteyi protesto etmek için önüne gelebilirsiniz ama şiddet kullandığınız anda bu bir suçtur. Zaten yarın da avukatlarımız gerekli girişimlerde bulunacaklar. Ben çok üzüldüm. Buraya saldıran kişiler Sayın Cumhurbaşkanımız lehine slogan atıyorlardı. Bu saldırıyı yapanların Cumhurbaşkanı'nı bu şekilde sahiplenmesi de ilginçtir" "HERKES OTURUP DÜŞÜNMELİ" "Biz hatamız varsa düzeltiriz, kabul de ederiz. Biz de konuyu inceliyoruz. Onların iddiası çarpıtıldığı şeklinde. Fakat dinlediğimizde o söz aynen ağzından çıkmış. Fakat bağlamı ne? Biz de tartışıyoruz. Diyelim ki; hurriyet.com.tr'deki editör arkadaşımız hata yaptı. Bunun cezası kalkıp taş ve sopalarla cam çerçeve kırmak mıdır? Bugün Türk demokrasi tarihine kara bire sayfa olarak geçecektir. Ben bu nahoş olaydan sonra herkesin oturup düşünmesini istiyorum. Bu kutuplaştırıcı dilin bir an önce terkedilmesi gerekiyor"

"GAZETECİLİKTEN VAZGEÇMEYİZ"

"Sosyal medyada paylaşılanlara bakınca, Madımak olayına benzeten, Hadi gelin Madımak gibi yakacağız diyenler var. Bu tür tweetlerle ilgili insan ne diyeceğini bilemiyor. Hepsini yargıya taşıyacağız. Bu saldırılar nedeniyle bağımsız gazetecilikten vazgeçecek değiliz. Bağımsız gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Bütün bunlar gelip geçici olaylardır" - İstanbul

sondakika

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE