Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ankara ve İstanbulu Kaybetmedik" Dedi

AK Parti'nin 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçime ilişkin çarpıcı ifadelere yer verdi. İstanbul ve Ankara'yı aslında kaybetmediklerini, ilçelerde çoğunluk belediyenin ak partide olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ankara ve İstanbulu Kaybetmedik" Dedi

AK Parti'nin 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açılışında gündeme ilişkin konulara değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçime ilişkin ifadelerde bulundu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "31 Mart seçimlerinde bu imtihanı hamdolsun, bütünüyle demiyorum, büyük oranda başarıyla verdik. Bu mücadeleden bir kez daha anlımızın akıyla çıktık" diyerek seçim süreci ve seçim sonuçlarında ittifakın büyük başarısının olduğunun altını çizerek Ak Parti ve Cumhur İttifakının tartışılmaz bir başarısının olduğunu ifade etti.
Ak Parti olarak Türkiye genelinde yerel seçim bakımından bugüne kadar ulaşamadıkları bir rakama ulaşıldığını belirten Erdoğan, yüzde 44.4'lük bir oy oranına ulaştıklarını belirterek; "Cumhur İttifakı olarak yüzde 51,7 gibi hem 16 Nisan Halkoylaması hem de 24 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile uyumlu bir sonuç elde ettik. Karşımızdaki dörtlü ittifakın toplamı ise yüzde 44,5'ta kaldı. Oy oranları üzerinden baktığımızda AK Parti'nin ve Cumhur İttifakı'nın tartışılmaz bir başarısı vardır. Cumhur İttifakı içinde birlikte mücadele verdiğimiz MHP Genel Başkanı Bahçeliye, ekibine ve MHP'li kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Belediye başkanlıklarının dağılımında da önemli bir başarıya imza attık. Milletimiz bize 15 büyükşehir, 24 il, 516 ilçe ve 203 belde belediyesini yönetme sorumluluğunu vermiştir. Milletimiz ülkemizdeki toplam bin 389 belediyenin 758'ini AK Partili kadrolara emanet etmiştir. Oranlamayı sayısına yaptığımızda başarı çıtamızı yüzde 54,2 gibi yüksek bir noktaya çıktığını görüyoruz." diyerek sözlerine devam etti.

İstanbul ve Ankara'yı Kaybetmedik!

Herşeyden önce kazanmak ve kaybetmek nedir ona dikkat etmek lazım diyen Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul'da 39 ilçenin 24'ünde AK Parti, birinde ittifak ortağımız MHP, 25 ilçeyi Cumhur İttifakı olarak almış bulunuyoruz. Kalan 14 ilçede de muhalefet ipi göğüslemiştir. 25'e 14. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisindeki toplam 312 üyeden 176'sı AK Parti'ye, 4'ü MHP'ye, 132'si ise diğer partilere mensuptur. Ankara'da da durum farklı değil. Başkent'imizdeki 25 ilçe belediyesinden 19'unu AK Parti, 3 tanesini MHP aldı, onlara 3 tane kaldı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisindeki 147 üyeden 88'i AK Parti'ye, 19'u MHP'ye, 40'ı diğer partilere mensuptur." diyerek il meclisinde ve yerel belediyelerdeki Ak Parti ve Cumhur İttifakı'nın çoğunlukta olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına; "İlçelerinde ve belediye meclislerinde ezici çoğunluk elde ettiğimiz her iki yerde büyükşehir belediye başkanlıklarını nasıl kaybettiğimizi elbette sorguluyoruz. Seçim kanunundan doğan itiraz ve düzeltme hakları bundan önceki seçimlerde de tüm partiler tarafından kullanılmıştır. CHP, diğer pek çok konuda olduğu gibi demokratik hakların kullanılmasında da sınıfta kalmıştır. CHP'liler itiraz sürecini hukuki bir mesele olmaktan çıkartarak seçimlere gölge düşürmeye, milletin kafasında istifam oluşturmaya çalışıyor. 16 Nisan Halk Oylamasının ardından CHP Genel Başkanı ve CHP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar arşivlerimizde duruyor. Neler konuştuklarını gayet iyi biliyoruz." diyerek devam etti.

Ayrıca Erdoğan, gündem başlıklarından birisi olan seçimdeki oy çalınmalarına ilişkinde ifadelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 17:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut 47
Mahmut 47 - 3 yıl Önce

Ben issizim is istiyorum temizlik isi

Mahmut 47
Mahmut 47 - 3 yıl Önce

Issizim is istiyorum

Tuncay
Tuncay - 3 yıl Önce

Cumhurbaşkanim milletin var yaninda asla kaybetmeyeceksin saol varol iyiki varsin.