Cizre'ye Giremeyen Demirtaş,İdil'de Konuştu

Cizre'ye gitmek için yola çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP'li milletvekilleri Cizre'ye giriş izni verilmedi.Cizre'de yaşanan terör olaylarından sonra kentte 8 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Cizre'ye Giremeyen Demirtaş,İdil'de Konuştu

Cizre'ye gitmek için yola çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP'li milletvekilleri Cizre'ye giriş izni verilmedi.Cizre'de yaşanan terör olaylarından sonra kentte 8 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş iki gün önce bakanlar ve HDP'li vekillerle birlikte Cizre'ye doğru yola çıktı ancak heyete izin verilmedi. Bunun üzerine Demirtaş ve HDP'li heyet İdil'e geri döndü.

Demirtaş, HDP grup toplantısını bugün İdil'de gerçekleştirdi.

İşte konuşmasından satır başları:

Bütün çabalarımız demokratik siyaset çerçevesinde çözüm olmak. Barış bizim için bir slogandan çok ötedir. Çok büyük bedellere rağmen barıştan vazgeçmedik

Beraber yaşanlar bir akşam komşusuna saldırır oldu. Sırf Allah onları Kürt yarattı diye saldırıya uğradılar. İşte bu ırkçılıktır. Bunun terör karşıtlığıyla alakası yoktur. 

Parti binalarını yakmak, insanlara saldırmak protesto değil alçaklıklıktır. 400 yerde saldırıya uğradık.  Saldırılar sonunda çok şükür 1 kişiye soruşturma açıldı. Bana soruşturma açıldı. TCK'nın bir maddesini hatırlattım diye bana soruşturma açıldı.

Batı'da yaşayan kardeşim Cizre'ye karşı sussak, yollarda olmasak inanın ki bu ateş her tarafı yakar. Zannediyor musunuz Bodrum Cizre'ye çok uzak.Cizre yanarken Bodrum'daki mutlu olabilir mi? İstanbul'daki Edirne'deki Cizre'ye sessiz kalırsa nasıl kardeşiz diyeceğiz

Bedeli ne olursa olsun canımızla öderiz diyenler şimdi nerede? Bedenimizi taşın altına koyduk. Barış böyle aranır diyoruz. Sorunlarımızı diyalog yoluyla çözme duruşumuzdan vazgeçmedik

Gelin beraber önce bu kanı durduralım. Çiller'dan daha sert politikalara sarıldınız. Silahla barışa ulaşılır mı? Silah er geç devre dışı kalır. Eller tetikten mutlaka çekilmeli. Bu savaşı uzatmanın kime ne faydası var. Ölümler olmayabilirdi, barışa çok yaklaşmıştık

Cizre'de yaşananlar tesadüfen ortaya çıkmış asayiş meselesi değildir. Bu ölüm çarkının bitmesini istiyoruz. Halkımız bunun için bize oy verdi. Gençler silah kullanmasın, demokratik siyaset yapsın. 

Ben ilk defa 30 yaşında nefes aldım olağanüstü hal dışında. Devletin 9 gündür Cizre'de yaptığı PKK propagandasını PKK 30 yıldır yapamadı. Ben olsam Cizre'deki özel harekatçıları PKK'ya yardım ve yataklıktan tutuklarım.

Cizre yanıyorsa her yer yanıyordur. Yeniden barış masasına dönelim dediklerinde hemen olmayacak. Yaraları iyileştirmeden ameliyatı yapamazsınız. Önce kanı durdurmak zorundayız. 

Parlamento olağanüstü duruma rağmen hala kapalı. Biz savaşı,tabutları, kanı seyretmek için seçilmedik. Eğer bunları durduramıyorsak meclisi feshetmemiz lazım. 

Cizre'de ölenlerin bir tanesinin PKK'lı olduğunu ispat et istifaya hazırız. Şırnak Valisi telefonlarımıza bile çıkmıyor. Biz barıştan vazgeçmeyeceğiz. Yarından itibaren büyük bir bölge gezimiz olacak. 

İdil esnafından rica ediyorum, kepenklerinizi açın. Öğleden sonra Cuma namazına birlikte gideceğiz. Tüm halkımıza teşekkür ediyorum.

Gazetevatan

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 22:35

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE