Çalışma Bakanı Selçuk EYT, Asgari Ücret ve Nafaka Açıklaması Yaptı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk son dakika açıklaması geldi. EYT'liler hakkında yeni bir açıklama geldi. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları düzelecek mi? İşte gelişmenin detayları..

Çalışma Bakanı Selçuk EYT, Asgari Ücret ve Nafaka Açıklaması Yaptı!

Emeklilikte yaşa takılanların sosyal yazılı ve görsel medya üzerinden seslerini duyurmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz yılda Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında bulunan EYT'liler için gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz.

EYT'LİLER 65 YAŞINI BEKLEYECEK!

CNN Türk televizyonunda canlı yayın programına katılan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Gazeteci Hakan Çelik'in sorularını cevaplandırdı. Hafta sonu programında gündeme ilişkin pek çok konuda sorulara cevaplandıran Bakan Selçuk gündem başlıklarından bir tanesi olan EYT konusunda "Emeklilikte 3 ana parametre var. Sigorta süresi, prim ödeme ve yaş, ikisi olupta bir tanesi olmadığında olmuyor. Üçünün aynı anda sağlanması gerekiyor" dedi. Bakan Selçuk açıklamasının devamında dünyanın hiçbir yerinde emeklilik yaşının 48 yaş olarak kabul edilmediğini ifa etti. Geçen yıl emekli olanların yaş ortalaması 52-53 bandında olduğu 65 yaşına dönmesi için 2048 yılını bulacağını EYT’liler 65 yaşını bekleyecekler açıklaması geldi.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI;

Bakan Selçuk yaptığı açıklamalardan bir tanesi de asgari ücret konuda oldu. Asgari ücret tutarının iş verenin vereceği minimum ücret olduğunu ve bu ücretin altında çalışmasını kabul etmediklerini ifade ederek, Asgari ücreti devlet vermediğini komisyon tarafından kararlaştırıldığını ifade etti. Devletin asgari ücret konusunda hakemlik görevli bulunduğu ifade edildi.

Diğer açıklamalarda ise deprem bölgesindeki vatandaşların prim borçlarının 30 Nisan 2020 tarihine kadar alınmayacak. Elazığ ile Malatya bölgesine şimdiye kadar 8 milyon Tl aktarıldığını 5 milyon daha kaynak aktarılacağını ifade etti. Deprem bölgesindeki vatandaşların işsizlik ödemelerini gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yaşlı ve engelli bakım merkezleri için yeni bir genelge açıklanacak 3 Şubat tarihli genelgeye göre 2020 yılı bu merkezlerde kalite yılı olacağı ifade edildi. Ayrıca bu konuda yeni bir yönetmelik düzenlemesi açıklanacak.

Süresiz nafaka  konusunda yapılan açıklamada ise bu konuda kavram karmaşası yaşandığı ifade edildi. Bakan Selçuk yoksulluk nafakasında takdir hakimin olduğunu ifade etti. 

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 12:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma Akgun
fatma Akgun - 2 yıl Önce

Sayın milletvekilleri bakanlar sizde emeklilik için 65 yaş bekleyin yeter haksızlık yapmayın artık

Arzu oźmen
Arzu oźmen - 2 yıl Önce

Peki 40 yaş üstü pirimi dolmuş bir insan-ı kim işe alır almiyorlarsa sigortası nasil olacak cocuklari sigortadan nasil yaralanicak ne yicek ne icecek ne giyecek bunuda bi anlatsin cok milletini dusunen calisma bakanimiz kendilerinin aldigi maaş yetmezken biz olmayan maaş la nasil gecinelim

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

65 yasında emeklilik nedir ya. Sizin yönettiği iz ülkenin Allah belasını versin.

Ercan Şekercioğlu
Ercan Şekercioğlu - 2 yıl Önce

Günaydın, bizler işçi olarak 60-65 yaşında emekli olacağız. Peki 40 yaşından sonra iş bulamayan bir sürü insan var, çevremde. Ya millet vekillerine ne demeli? 2 sene de emekli oluyor ve çift maaş alıyorlar?

Murad
Murad - 2 yıl Önce

Hayır iş verenle sizin anlaşmanız bu işçi sendikaları kabul etmemişti yani kendiniz çalıp kendiniz oynadınız...

Cenk
Cenk - 2 yıl Önce

Millét vekilleri yaş gözetmeksizin vekil seçildikten sonra emekli olabilirken halk tarafından seçilmiş olmalarına rağmen halkın haklı talebine bile duyarsız kalınıyor dünyanın hiç bir yerinde bir yasa çıksada çıktığı tarihten itibaren kapsar geçmiş dönemi kapsamaz geçmiş muhaf tutulur bunlar eyt yani yasanın çıktığı 2000 yılı önceside kapsayacak yani hakları gasp edecek şekilde uyarlasak halkının haklarını gasp eden bir hükümet var benim hakkım size helal değil en azınızdan bilesiniz

Sezgin güç
Sezgin güç - 2 yıl Önce

Eyt açıklaması onamı kalmış mikrofonu almış konuşmuş vermeyin şu kadına mikrofonu kim eline alsa kendini kral zannediyor

Sinan Tükenmez
Sinan Tükenmez - 2 yıl Önce

Emeklilik istiyorum Ben işyeri kapanıyor işsiz kalıyoruz 50 kişi yazık degilmi