Bakan Soylu' dan Trafik Cezaları Hakkında Önemli Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada, belediye para kazansın diye 500 metrede bir EDS kurulamayacağını ve vatandaşa ceza yağdırılamayacağını ifade etti...

Bakan Soylu' dan Trafik Cezaları Hakkında Önemli Açıklama

Trafikte elektronik denetleme sistemi (EDS) olarak bilinen sistemde biraz FETÖ artıklarının olduğunu ve bunların da temizlendiğini aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eds vatandaşlara ceza yazmak için değil, aksine trafik kontrolünü, insan sağlığını korumak için kullanılmakta olduğunu, bazı bölgelerde 500 metrede bir bu trafik cezası eds sistemlerinin kurulduğunu gördüklerini aktardı. Açıklamasında bu uygulamadan kar güdülmediğini, belediye kendine küçük bir kazanç sağlarsa işe yarar olacağını ancak vatandaşın da borç yağmuruna tutulmaması gerektiğini aktardı.

Vatandaşı borç yağmuruna tutamaz

EDS işlevsel olarak görev yapabilmesi için belirli planlamaların doğru şekilde yürütülmesi gereklidir. Bu uygulamanın vatandaşa ceza yazmak için değil işlevselliği ve can kaybını ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu aktaran Bakan Soylu " Biraz FETÖ bulaşığı filan da vardı bu işte. Netice itibarıyla döndük, bunu yaptıktan sonra ilk müracaatı TSE ve Bilim Sanayi Bakanlığı'na yaptık. Şimdi yavaş yavaş Elektronik Denetim Sistemi'ni devreye alıyoruz. Ama nasıl? Affedersiniz, 500 metre arayla iki tane EDS kurulmaz. Burada amaç belediyelerin orada EDS'den gelecek paralarla elde edeceği gelirini artırmak değil, yapmayız olur biter. Amacımız kazayı azaltmak. Buna nezaret eden belediyeler de eğer bu konuda ufak tefek gelir elde ediyorlarsa bu elbette işimize yarayacaktır. Aksi takdirde belediye buradan direkt gelir elde etsin diye, kimse kusura bakmasın, milleti cezaya boğamayız. Böyle bir anlayışımız yok, onun için o işi kestik. " ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE