Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Tecil Edilir Mi? Bedelliye Çevrilir Mi?

Askerlik yeri belli olduktan, sınıflandırma yapıldıktan, sevk kağıdı alındıktan sonra tecil yapılır mı, bedelliye çevirilir mi?

Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Tecil Edilir Mi? Bedelliye Çevrilir Mi?

Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sisteminde bilindiği üzere bazı katı kurallar kalktı ve özellikle bakaya kalanlar için cebren askere götürme ya da hapis cezası vermek yerine cezaların paraya çevrilmesi gibi hafifleştirmeler yapıldı. Peki askerlik yeri belli olduktan sonra, sınıflandırma olduktan sonra, askerlik yeri açıklandıktan sonra, sevk kağıdı geldikten sonra tecil edilir mi, bedelliye çevrilir mi?

Tecil Hakkına Göre Sistem İşliyor

Eğer askerlik yerinizi açıklandıktan sonra, sınıflandırmanız yapıldıktan sonra tecil hakkınız var mı yok mu sistem burada devreye giriyor. Eğer tecil hakkınız varsa hemen e-devlet üzerinden askerlik erteleme başvurusu kısmına tıklayın ve formları doğru bir şekilde doldurunuz. Ertesi gün askerlik durum belgesi sorgulama formuna baktığınızda otomatik olarak askerliğinizin tecil olduğunu göreceksiniz.

Sınıf, Statü, Şehir Değişmez

Milli Savunma Bakanlığı adaylara tecil süreleri boyunca tecil etme hakkı tanımaktadır. Ancak sistemde yeriniz belli olduysa ve şehir değiştirme gibi planınız varsa sınıf ile statünün değişmediğini bilmeniz gerekmektedir. Sistemde hangi şehre çıktığınız yazıyorsa tecil süreniz bittikten sonraki celp döneminde yine aynı yere aynı sınıf ya da rütbe ile gideceksiniz.

Bedelliye Çevrilir Mi?

Eğer bedelli yapmak istiyorsanız hemen e-devlet üzerinden askerlik hizmeti seçeneğine tıklayın. İkinci formda gelen bedelli askerlik yapmak istiyor musunuz seçeneğine evet deyin ve ardından bedelli ile gelen alakalı formları doldurunuz. İlgili seçimleri yaptıktan sonra ödemeyi yapmanız gerekmekte olup bedelli ödemesinden sonra bedelli askerlik celp dönemlerini beklemeniz gerekmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
emircan kaso
emircan kaso - 2 yıl Önce

askerlik yerim belli oldu ama bedelliye basvurdum onaylandı parasını ödedikten sonra iptal mi oluyor belli olan yer hemen sistsemden düşüyor mu ?

Seda Kırca
Seda Kırca @emircan kaso - 2 yıl Önce

Mrb baştan normal askerliğe başvurdunuz celp kağıdı geldi yeriniz belli oldu ama sonra bedelliye başvurdunuz ve onaylandı.Doğru mu anladım?

Korkut altürk
Korkut altürk - 2 yıl Önce

Teslim olduktan sonra bedelli askerlik yapılabiliyor mu bu konu ile ilgili bilgisi olan varmı

Ege
Ege @Korkut altürk - 2 yıl Önce

Sorduğunuz soruya cevap bulabildiniz mi acaba ben hiçbir yerde bulamadim da

On
On - 2 yıl Önce

Bedelliye çevrilir mi diye başlık atıp
Devamındaki yazı da başlıkla alakalı hiçbişey yazmayan arkadaş içimden geçenleri hissetmiştir umarım ☺️

Mustafa pehlivan
Mustafa pehlivan - 1 yıl Önce

Arkadaşlar 22/10/2021 de yedek subay olarak sınıflandırıldım. E devlette 26/10/2021 e kadar ilişkisi yoktur yazıyor. Hemen e devletten bedelli başvurusu yaptım. Parayı yarın yatırmayı düşünüyorum. Sizce kabul edilir mı

ahmet
ahmet @Mustafa pehlivan - 1 yıl Önce

evet mustafa aynı şekilde. bugün kardeşim şubeden bedelliye çevirdi. hemen parasını yatırdı. bakayaya düşersen olmuyor acele etmen lazım

Asker
Asker - 2 yıl Önce

Adam çevrilir yazmış okuma yazman yok mu

Ersin
Ersin - 2 yıl Önce

2-3 sene önce askere gitmeye karar aldım muayene oldum sevk tarihim ve yerim belli oldu daha sonra tecil ettirdim tecilim bitti bir kaç gün bakaya kaldım sonra tekrar tecil ettirdim bedelliden yararlana bilirmiyim ?

Furkan Genç
Furkan Genç @Ersin - 2 yıl Önce

Ersin bey direkt e devletten tecil ettirebildiniz mi acaba tecil butonu şimdilik gözükmüyor bende ama 1 sene daha tecil etme hakkım var siz nasıl yaptınız

snn
snn - 2 yıl Önce

askerlik yerin belli olana kadar otomatik eger sen yapmazsan tercih yapilior yerin belli olduktan sonra degistremediginiz icin bedelli donmuyor yani bi nevi rahat yer degilse bedelli yapayim mantiği ezilmis bu yaziyi yazan arkadas ne yapmak istior acaba

Seda Kırca
Seda Kırca - 2 yıl Önce

Şu an kardeşim deniyor e devletten ama kabul etmiyor bedelliyi????