Askerlik Sistemi Hakkında Milli Savunma Bakanından Açıklama Geldi! İşte Detaylar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, yeni askerlik sistemi hakkında önemli ifadelere yer verildi. Tek tip askerlik sisteminin detayları haberimizde...

Askerlik Sistemi Hakkında Milli Savunma Bakanından Açıklama Geldi! İşte Detaylar

Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM' de tek tip askerlik düzenlemesine yönelik açıklamalar gerçekleştirdi. Açıklamasında tek tip askerliğin çalışmalarının devam ettiğini ve askerlik süresinin kısaltılması konusunun da bu çalışmalara dahil olduğunu vurgulayan Bakan Akar, yeni askerlik sisteminin çalışmalar tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan' a sunulacağına vurguda bulundu. Tek tip askerlik düzenlemesine yönelik vatandaşların yoğun ilgisi olduğu görülürken, çok sayıda kişi tarafından da düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda paylaşımlar yapıldığı görülüyor. Sosyal medyada vatandaşlar askerlik sistemiyle alakalı düzenlemenin yerinde olduğunu ifade eden paylaşımlarda bulunuyorlar.

TEK TİP ASKERLİK DÜZENLEMESİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından TBMM' de yapılan açıklamada " Gençlerimiz ve vatandaşlarımızın bulundukları yerlerde askerlik hizmetini yerine getirmelerine imkan sağlanmıştır. Vatandaşlarımızın eğitim durumlarıyla ve mesleki meşguliyetleri dikkate alınarak herkesin en uygun zamanda askerlik görevini yapması sağlanacak şekilde askerlik süresinin kısatılması dahil yeni askerlik sistemi çalışmaları ilgili Bakanlık ve kurumlarla yoğun bir şekilde devam etmektedir. " ifadelerine yer verildi. Bu açıklama doğrultusunda askerlik süresinin 9 aya düşürüleceği yönündeki ifadelere de hatırlatma yapılmış oldu. Tek tip askerlik düzenlemesiyle kısa dönem ve uzun dönem askerlik kavramları ortadan kaldırılacak ve tüm vatandaşlar için askerlik 9 aya düşürülecek. 9 aylık askerlik sürecinin ilk 3 ayı zorunlu olacak ve kalan zamanları vatandaşların bedelli askerlik şeklinde, her aya asgari ücret tutarında ödeme yaparak askerlik hizmetini tamamlayacağı ihtimali üzerinde duruluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER