Asgari Ücret Ekim Ayında Düşecek! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Ekim ayında başlayacak olan vergi kesintisi ile asgari ücret 70 lira tutarında azalacak. Peki bundan sonra neler yaşanacak? Asgari ücret net ne kadar olacak?

Asgari Ücret Ekim Ayında Düşecek! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?
2016 yılının başlaması ile birlikte asgari ücret ne bin 300 liraya yükseltilmişti. Bu haberin gelmesi ile pek çok iş yeri sahibi asgari ücret tutarlarının azaltılması gerektiğini belirtirken işçiler söz konusu artıştan memnun olmuştu. Son haftalarda sosyal medya da yayılan asgari ücretin düşeceği haberlerinin doğru olup olmadığı merak edilirken Ekim ayı içerisinde asgari ücretin düşeceği ortaya çıktı. Peki asgari ücret ne kadar olacak?

Vergi Kesintisi Artacak

Ocak ayında asgari ücretin bin 300 lira olması ile birlikte gelir vergisi 209,99 lira seviyesine gelmişti. Asgari ücretin bin 300 lira olması ile birlikte işçilerin yıllık kazançları 15 bin 600 liraya gelmesi ile birlikte yıllık ödenecek olan faiz tutarının %20 seviyesine çıkacağı öğrenildi.

Buna göre eski gelir vergisi %15 iken Ekim ayında yükselecek olan gelir vergisi %20'ye ulaşmış olacak. Bu durumda işçiler %5 daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak. Bu sebepten ötürü gelir vergisi 209,99 lira iken Ekim ayında 279,99 liraya yükselecek. Yani asgari ücret 70 lira tutarında azalacak. Gelir vergisinin artması ile birlikte aylık bin 300 lira olan asgari ücret bin 230 lira seviyesine inecek. Bakalım gelir vergisinde indirime gidilecek mi? İşçiler ne diyecek? Söz konusu kesintisinin Ekim ayında yatacak olan maaşlar ile uygulanıp uygulanmayacağı anlaşılacak.
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2016, 11:10

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
mağdur taşeron
mağdur taşeron - 4 yıl Önce

bize bu ay uyguladılar nasıl ekim ayı deniyor anlamadım

Nickotin
Nickotin @mağdur taşeron - 4 yıl Önce

Demek ki sen asgari ücret almıyorsun. Bu anlama geliyor.

Faizin kaldırılması lazım
Faizin kaldırılması lazım - 4 yıl Önce

Ülkemiz ekonomisinin düzelmesi, işçi, işveren ve halkımızın rahat etmesi için faizsiz bir ekonomi gereklidir.