Ankara - İstanbul Arası Bir Buçuk Saate İniyor

Ankara ile İstanbul arasına yapılacak olan sürat demir yolu hattı ile iki şehir arası 1 buçuk saate inecek. İşte proje detayları ve tahmini bitirme tarihi

Ankara - İstanbul Arası Bir Buçuk Saate İniyor
Yüksek Hızlı Tren'in çıkması ile şehirler arası yolculuk daha keyifli hale geldi. İlk olarak Ankara - Eskişehir arasına yapılan bu hat daha sonra Konya ve İstanbul'a kadar uzatılmaya başlandı. Şuan için onlarca proje yapılmaya başlandı ve görüşmeler kesintisiz devam ediliyor. En çok Ankara ile İstanbul arasına seferlerin olduğu görülmektedir. İki şehir Türkiye'nin önemli noktaları olduğu için en çok seferler bu şehirlere yapılmakta ve bu şehirlerden de bir birine sayısız sefer düzenlenmektedir. Uçak ile bir saatten daha kısa süren yolculuk otobüs ile gidildiğinde beş saate kadar çıkabilmektedir. Yüksek Hızlı Trenin Ankara'dan başlayıp İstanbul'a kadar gitmesi herkesi sevindirdi ancak yine de iki şehir arası yolculuğun 4 saate yakın sürmesi yolcuları pek tatmin etmedi. Durum böyle olunca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı harekete geçti.

İki Şehir Arası Bir Buçuk Saat Olacak

Ankara ile İstanbul arasına Yüksek Hızlı Tren hattı yapıldı fakat demir yolunun sürekli olarak dönemeçli olması trenlere zor anlar yaşattığı gibi aşırı sürat yaptırmıyor. Bu yüzden iki şehir arası YHT ile 4 saate yakın sürmektedir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı düzenlediği projesi ile iki şehir arasına sürat demir yolu hattı yapmayı planlıyor. Toplam 500 kilometre uzunluğunda demir yolu hattı yapılacak ve trenlerin ortalama olarak saatte ki hızı 350 kilometre'yi geçecek. Yani İstanbul'dan Ankara arası bir buçuk saate kadar inecek. Projenin tahmini olarak 2018 yılında bitmesi gerekiyor. Beklendiği gibi olur ve tren biletleri de normal karşılanırsa otobüs seferlerinin neredeyse durma noktasına geleceği de düşünülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 08:53
YORUM EKLE