Açıköğretim Psikoloji Bölümü Kapanması İçin Dava Açıldı! Kayıt Tarihi AUZEF Açıklama Yapacakmı?

İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi AUZEF Psikoloji Bölümü kapatılacak mı? Psikologlar derneğinden açıköğretim ile psikoloji eğitimine dava açıldı.

Açıköğretim Psikoloji Bölümü Kapanması İçin Dava Açıldı! Kayıt Tarihi AUZEF Açıklama Yapacakmı?

İstanbul Üniversitesi AUZEF bünyesinde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde ilk defa öğrenci alacak yeni programlar arasında psikoloji de yer aldı. Diğer bölümlerde; spor bilimleri, rekreasyon lisans bölümleri ile spor yönetimi, marka iletişimi, grafik tasarım bölümünden öğrenciler kayıt yapabilecekler. 13 Temmuz 2020 tarihinde açıklanan ilan sonrası DGS ile öğrenci almayacağı merak konusu oldu.

DAVA AÇILDI!

Açık öğretim psikoloji bölümüne tepkiler çığ gibi artıyor. İstanbul Üniversitesi açık ve uzaktan eğitim fakültesinin yeni eğitim ve öğretim döneminde psikoloji lisans programı açması sosyal medyadan meslek örgütleri tarafından yoğun bir tepki ile karşılaşmasına neden oldu. Açık Öğretim Fakültesinin yeni akademik dönemde lisans bölümleri arasında psikoloji bölümüde yer aldı. Bunun ardından uzaktan eğitim ile psikoloji bölümü mezunu olmak mesleğin gerektirdiği bazı yetkinliklerden uzak olacağı düşüncesi ile konu yargıya taşındı. Türk Psikologlar Derneği tarafından İstanbul Üniversitesinin almış olduğu kararın iptaline yönelik olarak yargıya başvuru yaptığını açıkladı.

Sabancı Üniversitesi psikoloji bölümü Profesör Dr. Nebi Sümer yaptığı açıklamada ise Açıköğretim mezunu ile sadece kurumsal psikoloji eğitimi ile uygulamaya girmeden hem psikologların hakların hem de kamu hakkının ciddi riskler taşmasına ve bu halin yanlış olduğunu ifade etti.

Türkiye genelinde 200'den fazla fakültede fen-edebiyat fakülteleri tarafından psikoloji bölümü açıldı eğitimlerini yüz yüze olarak vermekteler. İlk kez bir üniversite yüz yüze olmadan eğitim verecek. İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi AUZEF henüz bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Fakat Açıköğretim psikoloji bölümünün kapatıp kapatılmayacağı merak edilen konular arasında şimdiden yer aldı.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 18:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlkay  karakoç
İlkay karakoç - 2 yıl Önce

Bence uzaktan eğitim artık şu Dönemde olması gerek herkesin psikoloji eğitimi almasındasıkıntı yok yararı var

spawn
spawn - 3 yıl Önce

hemen kayyıt yaptırıyorum

Adalet
Adalet - 2 yıl Önce

Zamanında mühendislikte uzaktan olmaz denip kapatılmıştı. Mühendislik odası yırtınıyordu. Halbuki %30 devam ve lablara girme zorunluluğu vardı. Hatta sınavlar yüzyüzdeydi. Şimdi 2 dönemdir dersler ve sınavlar online yapılıyor. Kopyalar gırla gidiyor. Bu gidişle en az bir yıl daha bu şekilde devam edecek. Uzaktan eğitime hayır diyenlere selam olsun. Eğitimde model olarak aldığımız Amerika ve Avrupa ülkelerinde 50 yıldır Tıp hariç bütün bölümler online olarak eğitim vermekte. Beğenmediğimiz Arap ülkelerinde bile! Bizde dert eğitimin kalitesi değil, pastadan düşen pay. Tam tersi olsaydı merdiven altı üniversitelerde, eksik öğretim kadrosu ile gelişigüzel bu bölümler açılmazdı.

Özge Demir
Özge Demir - 2 yıl Önce

özelde psikoloğa gitsen para lazım devlet hastahanelerinde ise bir tane var yada yok kesinlikle açık öğretimde olması gereken bir bölüm istemeyenler uzaktan eğitimi bahane ediyorlar

Cok istedigim bir bölumdu
Cok istedigim bir bölumdu - 2 yıl Önce

Cumhurbaskanim lutfen bu bolum kapanmasin. Size cok guveniyoruz. Biz gencler olarak bu bolumun yararli olacagini dusunuyoruz. Ben ev hanimi lisans mezunuyum. 2. Universite olarak bu guzel bolumu okumak istedim cok sevinmistim okuyacagim diye.. Ama kapanacagini duyunca cok uzuldum. Zaten hayat zor ve herkes zorlukla okuyor. Uzaktan okusak ne olacak. Bizim hakkimizinda oldugunu neden gormuyorlar bu itiraz edenler. Herkes örgün okumak ister ama geçim derdinde insanlar, gidemiyor iste.. uzaktan hem kendilerini gelistirsinler hem de hayatlarina devam etsinler. Ne olursunuz kapatmayin bu bolumu..

Dilan sevim
Dilan sevim - 3 yıl Önce

Borçlar silinsin oylar katlansin. Lütfen bizleri sevindirin borcunun vadesi gelmiş durumda ve ödemeye yapamıyorum. İşim yok maaşım yok nasıl ödeyecem. Artık bizleri bu durumdan kurtarın

Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz - 3 yıl Önce

Kyk borçlrı silinsin

Bitürk
Bitürk - 3 yıl Önce

18 yıl önce yarım ekmek köfte 50 kuruştu şimdi ise en az 10 tl, dolar da baya arttı ona da sevinir bu