9 ilde kene alarmı

Geçtiğimiz günlerde Adana’da kene ısırması sonucunda Özmen çiftinin hayatını kaybetmesinin ardından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yeniden gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 9 ilde kene alarmı verildi. İşte ayrıntılar…

9 ilde kene alarmı

9 ilde kene alarmı

Kene ısırması sonucunda Adana’da yaşayan Selahattin Özmen ve Mine Özmen çifti 5 dakika arayla hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı bu vakanın ardından 9 ilde kene alarmı verdi. Kene ısırmaları ülkemizde ilk olarak 2002 yılında görülmüştü. O tarihten bu yana Türkiye’de 6 bin 500 kişi kene ısırması nedeni ile hastaneye başvurdu. Hastaneye başvuranlardan 650 kişi hayatını kaybetti. Vakalar üzerine Sağlık Bakanlığı, Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı ile mücadele için harekete geçti. En çok Orta Anadolu ve Orta Karadeniz’de görülen kene ısırması vakalarından 2015 yılının ilk 6 ayında 378 kişi hastanelere başvurdu. Sağlık Bakanlığı başta Kelkit Vadisi olmak üzere Tokat, Gümüşhane, Amasya, Sivas, Kastamonu, Yozgat, Çankırı ve Karabük illerini uyardı. Sağlık bakanlığı aynı zamanda Türkiye'de yaşayan 46 kene türünün 38'inin öldürüldüğünü belirterek, daha önce kene ile mücadelede için önceki yıllarda halka kene seti dağıtmıştı. Bu yıl bakanlık tarafından vücuda yapışan keneyi çıkarmaya yarayan kene kartı ve bu setleri dağıtılmayacak. Bakanlığın kene kartlarının kullanılmaması nedeni ile setleri dağıtmayacağı belirtildi. Özellikle çiftçilerin bu kartları yanlarında taşımadıklarını belirleyen Bakanlık uygulamayı iptal etti. Bu yıl sadece riskli bölgelere vatandaşlara halk sağlığı müdürlükleri tarafından keneyi rahatlıkla fark edebilecekleri açık renk çorap ve keneyi çıkarmakta kullanabilecekleri tülbent dağıtılacak.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE