2018 KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS ardından milyonlarca kişi sonuçların açıklanacağı tarihi beklemeye başladı. 31 Ağustosta açıklanacak olan sonuçlardan önce insanlar kaç puan aldıklarını öğrenmek istiyor. Peki KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

2018 KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Milyonlarca adayın girdiği 2018 KPSS bitişinin ardından adaylar sınavların açıklanacağı tarihi beklemeye başladı. Sonuçların açıklanmasına 1 ay gibi bir süre olmasından dolayı adaylar kendi puanlarını hesaplamaya çalışıyor. Matematik'ten 27 soru, Türkçe'den 30 soru, Geometri'den 3 soru, Coğrafya'dan 18 soru, Tarih'ten 27 soru, Güncel Bilgiler'den 6 soru, Vatandaşlık'tan 9 soru soruldu. Peki KPSS'de kaç net kaç puan yapıyor? Puan hesaplama nasıl yapılır?

KPSS PUAN HESAPLAMA

KPSS'de 55 net70 puan, 62 net 75 puan, 72 net puan, 84 net 85 puan, 91 net 90 puan'a denk geliyor. Kamu Personeli Seçme Sınavında kazandıkları puan ve elde ettikleri başarı sıralamasını genel olarak netler ve standart sapmalar belirleyici olmakta. Yani buna göre sadece yapılan net sayısı önemli değil standart sapma da çok büyük bir öneme sahip. Yıllara göre değişiklik gösterebilen standart sapma adayların puanlarını +-5 puan şeklinde değiştirebiliyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı puan hesaplaması formüle dökülecek olursa karşımıza şöyle bir formül çıkıyor: 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan ekleyerek hesaplanması formülü karşımıza çıkıyor. Puan hesaplarken standart sapmayı da kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor çünkü adayların puanlarını +-5 yönünde etkiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 23:30

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
cabbar
cabbar - 2 yıl Önce

yörüha