Emekli adayların gözü kulağı EYT açıklamalarına çevrilmiş durumda. Uzun zamandır emekli olmayı bekleyen vatandaşlar yeni bir dernek etrafında birleşerek seslerini sosyal medyada ve meclisteki partiler ise duyurmaya çalışıyor. Bu konuda yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor.

Emeklilikte Yaşa takılanlar Nedir?

1999 yılında gelen emeklilik yaşı ve prim şartının sonrasında emekli olabilmek için yaş şartı, prim ödemesi ve sigortalılık süresi gibi şartlar aranmaya başlandı. 8 Eylül 1999 yılı 4447 sayılı yasada kadınlar 20 erkekler 25 yıl çalışarak primlerini doldurması ve erkekler için 60 yaş, kadınlar için 58 yaşı bulunuyor.

San Dakika EYT Çıkacak mı?

3600 Ek Gösterge, 2022 asgari ücret zammı ile birlikte EYT'de yeniden gündeme geldi. Kamu personeli Danışma Kurulunda sendikalar ile birlikte yeniden tartışılacak konular arasında bulunuyoruz. Bakan Bilgin Asgari ücret ile 3600 konusu ile ilgili üzerinde çalışıyoruz. Alternatif vergi modeli ve düzenlemeler olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı onayı gerektiğini ifade etti. EYT için ise öncelikli bir çalışmanın olmadığını ifade etti.

EYT’de 5 Formül Var?

Kamuoyunda tartışılan formüllerden bir tanesinde; ilk seçenekte 3600 günü olan kadın çalışan 50 erkek ise 55 yaşında emekli olabilecek. İkinci seçenekte ise sigortalılık süresi bakılacak. Diğer bir formül ise kademeli emeklilik olarak gündeme geldi. Buna göre emeklilik için şartları taşıyana kadar her yıl yüzde 2 kesinti ile emekli maaşı bağlanabilecek. Diğer seçenekte ise prim tamamlama sisteminde ise maaş kesintisi gündeme geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı ise bu formüllerin tamamına kapalı olduklarını ve formül kabul etmediklerini ifade etti. 5 Milyon emeklinin gözü kulağı uzun zamandır gündemde olan emeklilikte yaşa takılanlar sorunun bir an önce çözülmesinde.

İşin Olsa