Yerli Ağaçta Fiyat Artışı Yükseldi

Yoğun ve zor geçen kış şartları nedeniyle ormanlarda zamanında kesim yapılmaması ahşap sektöründe hammadde sıkıntısına neden oldu. Bu yüzden ahşap palet sektörünün temsilcileri Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bürokratlarıyla görüşerek ağaç fiyatlarının aşırı yükseldiğini ve hammadde temininde de zorluk çektiklerini belirtip yaşadıklarına soruna çözüm bulunmasını belirttiler. İşte ayrıntılar…

Yerli Ağaçta Fiyat Artışı Yükseldi

Yerli Ağaçta Fiyat Artışı Yükseldi

Stokların tükenmesiyle Şubat ayından itibaren ağaç fiyatlarının aşırı düzeyde artmaya başladığını söyleyen Tüm Ahşap Ambalaj Palet Sanayici İşadamları Derneği (TAPSİAD) ve Avrupa Palet Üreticileri Derneği (EPAL) Türkiye Ulusal Komitesi (TEPAL) Başkanı Akın Balcıoğlu yerli ağaçta fiyat artışı yüzde 30'a dayandı ve dolardaki yükseliş ithal ağaçların fiyatını da yükseltti. Bir de ilave olarak pahalı bile olsa hammadde sıkıntısı çekiyoruz. Şimdi ahşap sektörünün tamamında üretim durma noktası yaşıyor. Taşımacılıkta kullanılan ahşap paletlerin yüzde 60'nın ihraç ürünleriyle yurt dışına gittiğini biliyoruz hepimiz. Şuan sektördeki hammadde sıkıntısının Türkiye'nin ihracatına da olumsuz yansıdığı ortada. Yaşanan sıkıntının gelecek yıllarda da devam etmemesi için genel müdürlükten bir takım beklentilerimiz olacak. Temsilciler olarak belirli kriterleri yerine getiren ahşap palet üreticilerine ormanlardan tahsisli ağaç verilmesini istiyoruz. Yirmi mart iki bin on beş tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Orman Ürünlerinin Satış Usul ve Esasları Yönetmeliği'ndeki değişiklik bunu mümkün kıldı. Konuyla ilgili yönetmeliğin alt maddeleri şekillenirken OGM'den sektörümüzün istifade edeceği düzenlemeler bekliyoruz diye açıkladı.

Başkan hammadde sıkıntısı başlayınca ağaç fiyatlarının da aşırı yükselmesinin sektörlerine büyük zarar verdiğininde altını çizdi. Bir de sözlerine şunları ekledi, müşterilerimize yılbaşında anlaşmalarımız oldu. Şuan ağaç fiyatları yüzde 30 düzeyinde artınca zararımız oldu. Yükselen maliyetlerimizi satış fiyatlarına yansıtamadığımız için zarar etmiş oluyoruz. Orman Genel Müdürlüğünün ağaç fiyatlarının bir yılda enflasyon üzerinde artmaması için de önlemler almasını bekliyoruz. Eğer almazsa üyelerimiz bu zarara daha fazla tahammül edemeyecekler. Bu yüzden Orman Genel Müdürü Yardımcısı Ali Şahin ise ahşap palet sektörünün ülke ekonomisi için taşıdığı önemini bildiklerini belirtti diye açıklamalar da bulundu.

 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE