Yerel Seçimden Sonra Ekonomi Nasıl Olacak? Milyonların Beklediği Açıklama - İş Bankası Genel Müdürü Açıkladı

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tarafından milyonlarca kişinin beklediği, ekonomiyle alakalı en çok sorulan sorulardan birisi olan, seçimden sonra ekonomi nasıl olacak sorusuna yanıt verildi. İşte o açıklama...

Yerel Seçimden Sonra Ekonomi Nasıl Olacak? Milyonların Beklediği Açıklama - İş Bankası Genel Müdürü Açıkladı

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ekonomiyle alakalı olarak Türkiye her zaman şapkasından tavşan çıkarmayı başaran bir ülke dedi. Adnan Bali yaptığı açıklamada, Ağustos 2018’de saf ekonomik nedenlerle değil onun dışındaki faktörlerin anormal devreye girdiği bir süreç yaşadık diyerek Türk-Amerikan ilişkilerinde olağanüstü gerginliklerin olduğunu öte yandan, daralan bir ekonomi hızla yükselen kurlar ve yüksek faiz herkesin projeksiyonunu ciddi oranda bozdu dedi.

SEÇİMDEN SONRA EKONOMİ NASIL OLACKA?

Seçimden sonra Türkiye’nin durumunun ne olabileceğine dair açıklamalarına devam eden Bali, mevcut sorunlu kredi oranlarının Türk bankacılık sisteminin görmediği oranlar olmadığını 2009 global kriz sonrası yüzde 6’lı seviyeleri gördüğümüzü söyledi. Bununla birlikte o seviyeleri sağlıklı bir şekilde yönettiklerini firma ve sermayeleri bu şekilde koruduklarını aktardı. Öte yandan bankacılıkta 2019’un en önemli inisiyatif kredi yönetimi ve aktif kalitelerinin iyileştirmeleri yönündeki performansların olacağını ifade etti. Kurdaki artışların bankaları olumsuz etkileyip özkaynak erimiyor mu sorusuna Adnan Bali, bugün bankacılık sisteminin özkaynağı bu kadar kur artışına rağmen 70, 80 milyar dolar civarında olduğunu ve bugünkü tecrübe ve imkanlarla bunların çözülebileceğini söyledi. Seçimlerden sonra ekonomide neler yapılması gerektiğine dair gelen soruyu cevaplayan Adnan Bali, ‘’Türkiye, genç nüfusa sahip dinamik bir ülke. Hızlı büyümek zorunda. Bu ülkede her yıl 800 bin genç işgücüne katılıyor. İşsizliği aynı seviyede tutmak için bile her yıl en az 800 bin yeni istihdam yaratmanız gerekiyor. Aslında, son 10 yılda 7 milyonun üzerinde iş yaratıldı. Ama işgücüne katılım daha fazla olduğu için işsizlik aşağıya çekilemedi. Bu açıdan baktığımızda, Türkiye'nin her yıl en az yüzde 4-5 oranında, potansiyeline yakın bir büyüme kaydetmesi şart ‘’ dedi.

Bu açıklamalar hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz...

YORUM EKLE