Türkiye'de 10 Bin Lira ABD'de 6 MİLYON DOLAR

Balık pişirme ünitesi içinde yanlış bir hata sonucu hayatını kaybeden işçi için 6 milyon dolar tazminat ödenecek.

Türkiye'de 10 Bin Lira ABD'de 6 MİLYON DOLAR

Balık pişirme  ünitesi içinde yanlış bir hata sonucu hayatını kaybeden işçi için 6 milyon dolar tazminat ödenecek.

 

ABD'li firma ölen işçisi için 6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu. Türkiye'de ise işçilere ödenen tazminat ne yazık ki oldukça cüzi miktarlarda oluyor. En son Soma faciasında, olaydan sağ kurtulan bir işçi, Türkiye Kömür İşletmeleri'ne açtığı dava karşılığında 10 bin lira tazminat hakkı kazandı.

 

ABD'nin en büyük konserve balık üreticilerinden Bumble Bee Gıda firması, 2012'de tamir için girdiği balık pişirme ünitesinde bir hata sonucu can veren işçisi için 6 milyon dolar tazminata mahkum edildi.

 

2012 yılında bakım amacıyla girdiği endüstriyel fırında arkadaşları tarafından fark edilmeyerek fırının çalıştırılması sonucu 270 derecede can veren 62 yaşındaki işçi Jose Melena'nın ölümüne ilişkin olarak mahkeme kararını verdi.

 

Büyük ihmal sonucu işçisinin ölümüne sebep olan ABD'li konserve balık üreticisi Bumble Bee Gıda firması 6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu. Ceza California'da bugüne dek bir iş kazası için ödenen en büyük miktar olarak tarihe geçti. Karara göre 6 milyon doların 3 milyon dolarlık kısmı şirkete yeni model fırınların alınması için harcanırken, 1,5 milyon dolarlık kısmı eyalet ve mahkemeye geri kalan 1,5 milyon dolar ise işçi Melena'nın ailesine verilecek.

 

Bumble Bee'ye ait Santa Fe Springs tesislerinde meydana gelen kazada, işçi Jose Melena'nın 10 metre derinlikteki dev fırına bakım yapmak üzere girdiğini fark etmeyen iş arkadaşı fırını çalıştırmış, bir süre sonra yokluğu fark edilen işçinin yanmış bedeni olaydan 2 saat sonra soğutularak açılan fırında bulunmuştu.

Hürriyet

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE