SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Emeklilik Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olacak olan vatandaşların gerekli olan şartlarından bir tanesi gün sayısı prim sayısı ve yaş şartıdır. Bu kapsamda SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur'dan emekli olacaklar için tüm detaylar haberde.

SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Emeklilik Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik gün sayısı hesaplama işlemini online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. SGK’ ya bağlı kişiler ne zaman emekli olacaklarını kolaylıkla öğrenebilir. Emekli olacak kişiler 2018 yılından itibaren SSK, BAĞ-KUR, memur emeklilik hesaplamasını online gerçekleştirebilir.

Emeklilik gün sayınızı E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yaparak T.C adresine girerek kimlik numaranız ve şifrenizi girmelisiniz. Ardından açılan sayfadan emeklilik gün sayınız için istenilen bilgileri girerek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet şifresi olmayan kişilerin öncelikle PTT aracılığı ile şifre alması gerekmektedir.

EMEKLİLİK GÜN SAYISI NASIL ÖĞRENİLİR?

Emeklilik gün sayısını merak eden kişiler https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine giriş yaparak cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başladığınız tarih gibi gerekli bilgileri doldurarak emeklilik gün sayısını kolaylıkla öğrenebilir. BAĞ-KUR’ dan emekli olacak kişilerin 08/09/1999 ile 30/04/2008 tarihleri arasında 9.000 gün ile 60 yaşını dolduran kişiler emekli olmaya hak kazanmaktadır. Ayrıca 01/05/2008’ den sonra sigorta girişi olan kişilerinde de aynı şekilde şartların sağlanması gerekmektedir.

YAŞ ŞARTI;

İlk sigorta girişleri 09/09/1999 ile 30/04/2008 arasında olan kadın ve erkeklerin emeklilik prim gün sayıları 7.000 gündür. Ayrıca 09/09/1999 ile 30/04/2008 tarihleri arasında 4.500 gün de emekli olmak isteyen erkeklerin 60 yaşını doldurması, kadınların ise 58 yaşını doldurmuş olmaları istenmektedir. Ayrıca 3.600 prim gün sayısı emeklilik için diğer gün sayılarından farklıdır. Bu nedenle emekli olunan yılın eski olması durumunda yeni emekli olacak kişilere göre kişi daha yüksek maaş almaktadır.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE