Patates İçin Tarlaya Koştular

Günümüz de patates fiyatları 5 liraya çıkınca Adana'da dar gelirli vatandaşlar hasadı başlayan patates tarlalarına akın ederek başak toplamak için birbiriyle yarış içine girdiler. Tarlaya başak toplamaya gelenler arasında hamile kadınlar, dedeler ve çocuklarda bulunuyordu. İşte ayrıntılar…

Patates İçin Tarlaya Koştular

Patates İçin Tarlaya Koştular

Dar gelirli vatandaşlar Adana'da hasadı başlayan patates tarlalarına akın ederek başak toplamak için birbiriyle yarış halindeydi. Bundan üç yıl önce kilogramı 20 kuruşa kadar düşen ve tarlada çürüdüğü için üretim alanları daralan patates geçtiğimiz yıl yaşanan aşırı sıcaklardan sonra bu kış da yağışlı ve sert geçen hava şartlarına yenik düştü. Patatesin fiyatı pazarda 5 TL'ye kadar yükseldi. Yaklaşık bir hafta Adana'da önce patates hasadı oldu. Patates hasadın başlamasıyla birlikte fiyatların bir miktar düşeceği tahmin ediliyordu ama Adana'da yağışlı ve soğuk geçen kış mevsimi nedeniyle patates rekoltesinde yüzde 40'lara varan düşüş meydana geldi. Soğuk kuraklık ve aşırı yağışın olmadığı dönemlerde dekar başına 5 ton patates elde edilirken bu yıl bu oran 2.5 tona kadar indi. Patates hasadında da bu yüzden düşme olmadı.

Kilosunun 5 liraya kadar çıkmasa ve hasadın başlamasıyla fiyatın düşmemesi özellikle dar gelirli vatandaşları etkiledi. Yer yer Adana da patates hasadının başlamasıyla dar gelirli vatandaşlar patates tarlalarına yüklendiler. Tarlaya başak toplamak için gelen dar gelirli vatandaşlar tarla sahibinin asıl ürünü topladıktan sonra tarlaya girmesine izin vermesiyle birlikte başak toplamaya geçtiler. Yüzlerce vatandaş tarlada başak toplarken başak toplamaya kimi sırtında çocuğuyla kimi karnında çocuğuyla ve bazı çocuklar da okul harçlıklarını çıkartmak için tarlaya akın ettiler. Kalan patatesleri tarladan toplayan Murat Erol inşaat işçisi olduğunu evin de altı çocuğu olduğunu ve asgari ücretle geçindiği için patatesin kilosu 5 liraya kadar çıkınca alamaz durama geldiklerini bu yüzden tarlaya başlamak toplamak için geldiklerini belirtti. Fiyatların çok pahalı olduğunu söyleyen kadınlar pazarda patatese güç yetmediği için patatesin hasat edildiği tarlaları belirleyip buraya başak toplamaya geldiklerini anlattılar.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE