ÖTV’de Yeni Dönem Başlıyor

ÖTV’de yeni dönem başlıyor. 1 mayıs tarihi itibari ile ÖTV (2) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği yürürlüğe girecek. Bu uygulama ile malul ve engellilere yönelik yürürlükte olan ÖTV istisna düzenlemeleri hayata geçirilecek. İşte ayrıntılar…

ÖTV’de Yeni Dönem Başlıyor

ÖTV’de Yeni Dönem Başlıyor

ÖTV (2) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği ile malul ve engellilere yönelik yürürlükte olan ÖTV istisna düzenlemelerine açıklık getirildi. Engelli ve malullerin kullandığı 1600 santimetreküp ya da altında motor silindir hacmine sahip araçların ve 2 bin 800 santimetreküp ya da altında motor silindir hacmine sahip taşıtların ve motor silindir hacmine bakılmaksızın 5 senede bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den muaf tutulacak. Bunun yanı sıra motosikletlerin engellilik derecesi yüzde 90 ya da daha çok olan malul ya da engelliler de aynı kapsamda değerlendirilecek.

"Özel Tüketim Vergisi (2) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği" Özel Tüketim Vergisindeki (ÖTV) dağınık yapının toparlanması ve mevzuatın anlaşılır hale getirilmesi için akaryakıt sektörünün peşinden gerçekleştirilen değişikliklerin ikincisini kapsıyor. Aynı zamanda motorlu taşıtlara ait düzenlemeleri içeren tebliğ resmi gazatede yayımlandı.

Yapılan yeni düzenleme ile malul ve engelliler taşıt alımlarında istisnalı duruma geldi. Eğer engellilik derecesi yüzde 90 ve üzerinde ise 5 senede bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den müstesna olacak. Eğer engellilik derecesi yüzde 90’ın altında ise taşıt alımlarında istisna uygulamasına göre de söz konusu taşıtların, şahsi kullanım amacı ile engelliliğine makul hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ya da engelliler tarafından ilk iktisabı ÖTV'den muaf sayılacak. Yapılacak olan ÖTV istisnalarından yararlanmak için alınan taşıtın özel tertibatlı olması ve malul ya da engelli tarafından bizzat kullanılabilecek durumda olması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 22:51

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE