Nerede Basılan Bu 1 Kuruş Paralar?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kullanımı yaygınlaşan kuruşlu fiyatların etiketlerde görüldüğünü ama kasalara gelince para üstü kuruşların geri verilmediğini belirtti. İşte ayrıntılar…

Nerede Basılan Bu 1 Kuruş Paralar?

Nerede Basılan Bu 1 Kuruş Paralar?

Bendevi Palandöken etiketlerde kullanılan kuruşlu fiyatlar nakit ödeyen için geçerli sayılmıyor. Nedeni ise bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde peşin yapılan alış verişlerin sonunda para üstü olarak kuruş ödenmesi gerektiği halde süper ve discount marketlerde kuruşlu ödemelerin yapılmadığını belirliyoruz. Bu piyasadaki 130.9 milyon adet 1 kuruş nerede peki Vatandaşımız da bilinçli davranıp kuruşunu vermelerini talep etmeli. Bulunduğumuz devir 1 kuruşun hesabını yapma devri diye belirtti. Vatandaşların tasarruf bilincinin artırılması için kuruş kullanımının önemli olduğuna dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 2005 yılında tekrar hayatımıza giren kuruş kullanımının bugün hala oturmadığını belirliyoruz. Bizim insanımız para üstü olarak kuruşu istemiyor bazen de utandıklarını için istemeye çekiniyorlar. Aslında tasarruf kuruş biriktirmekle başlıyor. Bu durum fiyatların yukarı yönlü eğilimini dizginlemiş oluyor. Sonuçta biz kuruşları beğenmeme veya almama lüksü olacak kadar zengin sayılmayız. Süper marketlerin kasalarında kuruş bulundurmaları gerekiyor. Geçtiğimiz yılın sonuna kadar 1.1 milyar adet 10 kuruş 1 milyar adet 5 kuruş, 130,9 milyon adet 1 kuruş piyasaya verilmiş. Bu konuda yetkili kişilerimiz piyasaya daha fazla kuruş göndermelidir. Para üstünün kuruşlu ödenip ödenmediği de takip edilerek denetlenmelidir. Sonuçta kayıt dışı gelir elde edtmiş olunuyor. Bu yüzden esnafta para üstü kalmasın diye sakız ya da kibrit veriyor vatandaşımıza. Fakat kuruş değerinde bir mal olmadığı için bu işten zarar bile etmiş oluyoruz diye açıkladı.

Yapılan alışverişlerde fiş ve raf fiyatlarının da iyi takip edilmesi ve fişteki fiyatların mutlaka kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizerek fiş almayı ve fiyatları kontrol etmeyi hiçbir şekilde unutmayalım. Süper marketlerden çok fazla miktarda yapılan alışverişden sonra ödeme yapılırken kasada geçen fiyatın aynı olup olmadığını mutlaka fişinizden kontrol etmeyi unutmayın diye açıklamada bulundu.

YORUM EKLE