Mevsimlik İşçilere Kısa Çalışma Maaşı Verilecek!

Korona virüs nedeni ile bir çok çalışana kısa çalışma ödeneği verileceği belirtilmişti. Yapılan açıklamaya göre mevsimlik işçilerinde bu imkandan yararlanabileceği açıklandı. İşte detaylar.

Mevsimlik İşçilere Kısa Çalışma Maaşı Verilecek!

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgının dan herkes etkileniyor. Bu doğrultuda ise tedbir amaçlı birçok iş yeri faaliyeti durdu ve yine birçok sektörde de iş yaşamı askıya alındı. Özellikle bu zor zamanlarda ülkemizde de virüs salgınından en çok etkilenen sektörler arasında turizm geliyor. Fakat sadece turizm değil farklı sektörlerde de çalışan mevsimlik işçiler de bu salgından ekonomik açıdan en çok etkilenenler arasında yer alıyor. İşte bu duruma çözüm için soruların soruları Haber Türk’ten Ahmet Kıvanç yanıtlamış olup özellikle turizm olmak üzere diğer sektörlerde de çalışan mevsimlik işçilerin kısa çalışma maaşından yararlanıp yararlanamayacağını açıkladı.

Mevsimlik İşçiler de Yararlanabilir

Kıvanç’a yöneltilen sorulardan biri olan, turizm sektöründe sezonluk olarak çalışan bir bireyin, sözleşmesinin askıya alınması sonrasında işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmadığı ifade edildi. Bu doğrultuda ise özellikle devlet tarafından başta turizm sektörü olmak üzere birçok sektörde mevsimlik olarak çalışan işçilerin de kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaları için şartların esnetildiği ve işsizlik maaşı ya da kısa çalışma ödeneğinden bu süreçte yararlanabileceği açıklandı.

Kıvanç Yanıtladı

Özellikle mevsimlik işçiler ile ilgili olarak sorulan bu soruya Kıvanç hem işsizlik maaşı hem de kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabileceği yönünde açıklamalarda bulundu. Buna göre “işsizlik maaşı veya kısa çalışma ödeneği alabilmek için başvuru yapıldığı tarihten önceki son 120 gün “sürekli” çalışma koşulu bulunuyordu.

Yapılan değişiklik ile sürekli çalışma yerine, son 120 gün hizmet akdineh dayalı çalışma koşulu getirildi. Bunun anlamı şu, son 120 gün (KOVİD-19 salgınına yönelik karantina süresince kısa çalışma ödeneği için bu süre 60 gün olarak aranacak) prim ödenmesi gerekmiyor, askıda da olsa bir işveren ile iş sözleşmesi olması yeterli” ifadesi ile işçilerin de bu haktan yararlanacaklarının altı çizildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Durdane karaoglu
Durdane karaoglu - 2 yıl Önce

Benim eşim vefat etti Bi evim var çok şükür iki evladım var okuyan benim eşimden kalan emekli maaşım 900tl dir ve mevsimlik işine gidip evimi geçindiriyordum ama virüs dolayısıyla bu işimizde olmadı sesimi zi duyun yardım edin lüffen

Hakan koç
Hakan koç - 2 yıl Önce

Peki turizmde çalışıp sonra cıkışımı verdiler benim gibi binlerce insana. Bizler bundan faydalanamıyoruz bizim ne günahımız var. Devlet neden bunlardı göz ardı etti.

mustafa çatallı
mustafa çatallı - 2 yıl Önce

Eskişehde belediye mevsimlik işçiyim bir nisanda işe vürüs yüzünde ise almadllar iszilik mahaşl uzadlml

Yilmaz
Yilmaz - 2 yıl Önce

Ben izmir de tutun fabrikasinda mevsimlik isciyim kalp krizi gecirdim bu rahatsizligim kronik rahatsizliga girdigi icin askiya aldikar beni nasil kisa odenekten yararlanabilirim yardimci olursanız sevirimim

Erhan Daniş
Erhan Daniş - 1 yıl Önce

Şubat 2020 den Haziran 2021 e kadar 17 ay geçti. 42 gün işbaşı yaptim. Devlet 4 ay kçö verdi 2 ay nüd verdi . şimdi kçö ve nüd arasındaki ücret farkını bile işçi aleyhine karar veriyorlar. aşırı bilgi kirliliği ile bunu kullanarak yapiyorlar.10 ay boyunca hiç gelir alamadım. Turizm bakanın tek aşı önceliği gorebildik .turizmde otel işçisi olarak mutsuzum.