Merkez Bankasından Şok Açıklamalar

17 Mart tarihinde Merkez Bankası politika faizini 7.50 ile sabit tuttuğu Para Politikası Kurulu'nun toplantı özetini açıkladı. Para Politikası Kurulu'nun toplantı özetinde tüketici fiyatlarındaki değişimleri söyledi ve açıklanan değişimlerin ayrıntıları…

Merkez Bankasından Şok Açıklamalar

Merkez Bankasından Şok Açıklamalar

2015 Şubat ayında tüketici fiyatları yüzde 0.71 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0.31 puanlık artışla yüzde 7.55'e çıktı. Meydana gelen Enflasyondaki yükseliş büyük ölçüde gıda fiyatlarından dolayı olmuştur. Bununla alakalı gıda dışı tüketici fiyatlarının yıllık enflasyonundaki düşüş eğilimi sürmektedir. Ana eğilimi hizmet grubunda yükselmeye devam ederken temel mallarda gerileme yaşamıştır. Yani bu doğrultuda çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme devam etmektedir. Alkolsüz içecekler ve gıda grubu yıllık enflasyonu Şubat ayında özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmeler sonucu 2.73 puanlık bir artışla yüzde 13.70 seviyesii bulmuştur. Böyle bir dönemde olumsuz hava koşullarının etkisiyle yüksek oranda artan sebze fiyatları ve arz yönlü unsurlara bağlı olarak yükselen et fiyatları ön planda duruyor. Bir yandan da işlenmiş gıda fiyatları yıllık enflasyonu gerilese de aylık artış eğilimi yüksek seyrini grup genelinde devam ettirmiştir. Bu sene Mart ayına ilişkin göstergeler gıda yıllık enflasyonunun yüksek seyrini koruyabileceğini göstermektedir.

Yıllık enflasyon enerji grubunda akaryakıt fiyatları ve su tarifelerindeki artışlara karşın yüzde -1.92 ile ılımlı seyrini sabit tutmuştur ama Türk lirasındaki değer kaybının akaryakıt ve tüpgaz fiyatları üzerindeki yukarı yönlü etkilerinin izlendiği Mart ayında enerji grubunun yıllık tüketici enflasyonu üzerindeki sınırlayıcı katkısının azalacağı düşünülüyor. Şubat ayında hizmet fiyatları ise yüzde 0.68 oranında artmış ve grup yıllık enflasyonu 0.10 puan azalarak yüzde 8.63'e düşmüştür. Gıda ve petrol fiyatları ile bu dönemde döviz kurundaki gelişmelere bağlı olarak hizmet fiyatları üzerinde maliyet yönlü baskılar belirlenmiştir. Yani yiyecek hizmetleri aylık fiyat artış eğiliminin gıda fiyatlarındaki seyre bağlı olarak hızlandığı belirlenmiştir. Buna istinaden bir de akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle Kasım ayından bu yana gerilemekte olan ulaştırma hizmetleri fiyatları sınırlı da olsa yükselmiş döviz kuru hareketlerine duyarlı bazı kalemlerin fiyatlarında kayda değer artışlar oluşmuştur.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE