Marketlerin Çalışma Saatleri Düzenlendi! BİM, A101, Şok, Migros, Carrefoursa

Türkiye genelindeki perakende satış mağazalarının ve tüm gıda satışı yapan büyük ve küçük işletmelerin sabah açılış ve akşam kapanış saatleri için genelge açıklandı. Ayrıca markette belirli sayıda müşteri var iken başka müşteri alınmayacak.

Marketlerin Çalışma Saatleri Düzenlendi! BİM, A101, Şok, Migros, Carrefoursa

Şehiriçi ve şehirler arası otobüslerde yolcu sayısı ile gıda marketlerinin açılış kapanış saatleri ve içerideki müşteri sayısına ilişkin bir düzenleme yapıldı.

Ülke genelindeki Koronavirüs'ün yayılımın engellenmesi için önemli kararlar alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda 24 mart 2020 tarihli genelgeye göre ülke genelindeki marketlerin çalışma saatleri belirlendi. Bim, A101, Şok, Migros, Carrefoursa, özdilek, Hakmar ve tüm büyük küçük işletmelerde çalışma saatleri geçerli olacak. Sabah 09:00 Akşam 21:00 saatleri arasında açık bulunabilecekler.

SOSYAL MESAFE KORUNACAK!

Açıklanan genelgede diğer bir husus ise marketlerde müşteri sayısının sınırlandırılması. İçeride kalabalık bir insan sayısının olmaması için önlemler alındı. Koronavirüsün yayılımın önüne geçmek için içerde yeteri kadar vatandaş bulunacak. İçerideki müşterilerin çıkmasından sonra diğer müşteriler girebilecek. Markette sosyal mesafenin koruması sağlanacak.

OTOBÜSLEDE YOLCU SAYISI DÜZENLEMESİ;

Diğer bir gelişme ise otobüslerde olacak. Sosyal mesafe korunması için otobüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçların toplam kapasitenin yüzde 50 oranında yolcu taşıyabilecek. Bu şehirler arası otobüslerde de geçerli olacak mı? Evet şehirler arsı otobüslerde ve şehir içi ulaşımda uygulanacak. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 00:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan koç
Erkan koç - 3 yıl Önce

Marketler saat 20.00 da kapatıldı.Alınan bu karar güzel bence yalnız belediye otobüslerine bu yolcu taşıma sınırlaması yanlış anlaşılmış ki hala ayakta yolcu binebiliyor. Şehir içi dolmuş 10 kişilik ana duraktan 5 kişi ile kalkıyor peki ara duraktaki insanlar nasıl gidecek evlerine, bunun açıklamasında yapabilecek bir yetkili varmı? Zaten bunlarda gerek yok aslında herşey kısıtlanıyor aslında ama yavaşça telaşlandırmadan Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanırken neden bekliyoruz. Sizce ülkemizdeki ölü ve risk içeren hasta sayısı yetersiz mi daha mı çok kişi ölmesi gerekiyor. Ülkemiz genelinde %80 gibi bir kesim yasak çıkmasını isterken, %20 lik kesim daha fazla rant peşinde koşup 3 kuruş fazla çalmak isteyen aç kesimi kapsıyor. Sizce halkın oylamasına sorsak ne kaybederiz her kaybedilen insan bizden biridir duyurulur, Teşekkürler