Limak'ın Yeni Hedefi

İcra Kurulu Başkanı Birol Ergüven Limak Enerji şirketin güneş enerjisi alanındaki hedeflerine yönelik açıklamalar yaptı. İşte ayrıntılar…

Limak'ın Yeni Hedefi

Limak'ın Yeni Hedefi

Kurul Başkanı Birol Ergüven yenilenebilir enerji projelerini büyüteceklerini belirterek güneş alanındaki başlangıç noktamız olan Konya'daki Apa GES projemizin en geç 2017'de çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmayı hedefliyoruz diye söyledi. Yenilenebilir yatırımlarını ve bu alandaki hedeflerini anlatan Ergüven 3 bin megavat seviyesindeki kurulu güçlerinin 700 megavatını yenilenebilir kaynakların oluşturduğunu belirtti. Şirket olarak kaynak çeşitliliğine büyük önem verdiklerini ve yenilenebilir portföyünün tamamına yakınının rezervuarlı hidroelektrik santrallerinden oluştuğunu anlattı. Rüzgar güneş ve jeotermal yatırımlarının da üretim portföylerine eklenmesi için yoğun bir çalışma gösterdiklerini vurgulayarak şunları ilave etti üretimdeki uzun vade hedefimiz toplam üretim portföy büyüklüğü olarak 5000 MW seviyesine yükseltmektedir. Yani bu kapasitede hidroelektrik dışı yenilenebilir yatırımlar önemli yer alıyor. Bu hidroelektirk potansiyelin limitli olması nedeni ile uzun vadede yatırım trendinin rüzgar güneş ve jeotermal tarafına kayacağını düşünüyoruz. Bütün bu alanlarda ülkemizin ihtiyaçlarına en uygun projerleri geliştirmek için faaliyetlerimize ara vermeden ilerliyoruz. Bizim güneş alanında bu hareketin başlangıç noktası 2014 yılında ihalesini kazandığımız Apa GES projesiydi. Konya'da bulunan projemizin en geç 2017 senesinde çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmayı düşünüyoruz. Bu projenin yatırım bedeli için öngörümüz 15 milyon dolar tutarındadır. İhaledeki devlete ödeyeceğimiz lisans bedelini de eklediğimizde rakam 22 milyon dolar seviyesine çıkıyor.

Proje için teknoloji ve finansman konularında çalışmalarının devam ettiğini ve amaçlarının Türkiye'ye örnek bir güneş santrali kazandırmak olduğunu açıkladı. GES'ten üretilecek elektriğin ilk 10 yıl alım ve fiyat garantisi olduğunu ve 10 yıllık alım garantisi sona erdiğinde ise Limak Enerji Ticaret Grubu'nun satış kanallarında değerlendirileceğini belirten Ergüven bu konuda daha şimdiden çok ciddi bir deneyimimiz var yani bu anlamda sadece kendi yenilenebilir enerji üretim birimlerimiz için değil aynı zamanda o dönemde 10 yıllık alım garantisi süresinin sonuna gelmiş ve ürettiği enerjiyi piyasaya satması gereken diğer tüm yatırımcılar için de en iyi fiyat alternatiflerini sunacağımızı şimdiden söyleyebilirim diye açıkladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE