Konutta Yüzde 20'lik Dolar Zammı Yapılacak

Son zamanlar da dolardaki artış bir tek konuta yararlı oldu. Konut satışları yüzde 32 çoğaldı. Tabi yine de tehlike de kapıda bekliyor. Eğer dolar düşmez ise ufukta yüzde 20 zam bekliyor. İşte ayrıntılar…

Konutta Yüzde 20'lik Dolar Zammı Yapılacak

Konutta %20'lik Dolar Zammı Yapılacak

Senenin başından bu yana yaklaşık 3 aydır sürekli yükseliş eğiliminde olan dolar dün tarihi bir zirveye daha yükselerek 2.74 ile bu zamana kadar ki en yüksek seviyesine çıktı. Bu konuda uzmanlar ise dolarla ilgili pek de iyimser bir şey söylemiyorlar. Yaklaşan seçimler ve Merkez Bankası'nın attığı adımlar ile içeride oluşan panik havası dışarıda ise özellikle FED kaynaklı gelişmeler ve beklentiler doların çok daha yukarı seviyelere gideceğini belirtiyor. Yani dolarda yaşanan bu yükseliş özellikle üretim bazlı sanayiciler olmak üzere bir çok kesimi de hem yakından ilgilendiriyor hem de ciddi anlamda telaşlandırıyor. Gelecek günlerde açıklanacak ilk çeyrek sonuçları yaşanan endişenin ilk sonuçlarını da daha net bir şekilde gözler önünde olacak. Hem de ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Türk Telekom da yaşanan kur zararı şimdiden 800 milyon liraya ulaştığı söylendi.

Şuan dolarda yaşanan artış bir tek sektörü şimdilik etkilememiş görünüyor o da inşaat sektörü oldu. TÜİK tarafından dün açıklanan rakamlara göre konut satışlarında 20 ayın rekoru yapıldı. Ülkemiz genelinde konut satışları Mart ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 32.4 artarken dikkat çekici bir veri daha dikkat çekti. Bu da aynı ay kredili konut satışlarındaki artış yüzde 85 ile inanılmaz bir boyutu buldu. Bu senenin Mart ayında 116 bin konut satılırken bu rakam 2014 yılının aynı ayında 86 bin şeklinde verilere işlenmişti. Yani geçen yıla göre takribi fazladan 30 bin adet konutun satışının yapıldığını ortaya çıkardı. Fakat konut satışlarındaki artış sadece Mart ayına özgü olmadı. Bu yıl Ocak ayında yaşanan yüzde 1.5 düşüş haricinde geçtiğimiz yılın aynı ayları ile kıyaslandığında Şubat ayında da konut satışlarında yüzde 15'lik bir artış ile 13 bin adet fazladan konut satışı yapıldı. İlk 3 ayında toplamda konut satışı ise neredeyse 300 bin adedi buldu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE