İşsizlik Maaşı Ödeme Süresi Uzatılacak Mı?

Corona virüsü sebebi ile işsizlik maaşının yatırılma süresinin uzatılması talep ediliyor. Peki işsizlik maaşı süresi uzatılacak mı, kaç gün yatırılacak?

İşsizlik Maaşı Ödeme Süresi Uzatılacak Mı?

Türkiye 11 Mart tarihinden bu yana corona salgını ile mücadele etmeye devam ederken bir çok şirket ekonomik anlamda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Öyle ki yaşanan sorunların artmasından sonra işsizlik rakamlarında bir artış oldu ve pek çok kişi işsizlik maaşına başvuru yaptı. Peki işsizlik maaşı ödemelerinin süresi uzatılacak mı? Cumhuriyet Halk Partisi CHP tarafından hükümete yapılan çağrıda işsiz vatandaşların arttığı, ekonomik alanda güçlüklerin yaşandığı ve işsizlik sürelerinin uzatılması talep edildi. Peki talep onaylanacak mı, işsizlik maaşının süresi uzatılacak mı?

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE YATIYOR?

İşsizlik maaşı için şu anda 600 günlük sigorta primi ile başvuru yapan kişilere 180 gün, 900 prim günü ile müracaat edenlere 240 gün ve 1080 gün ile üzerinde sigorta primi ile işsizlik maaşı ödemesine başvuru yapan kişilere toplam 300 gün boyunca devlet yatırılan sigorta priminden maaş ödemesi gerçekleştirmektedir.

SÜRE UZATILACAK MI?

İşsizlk maaşı ödemeleri şu anda 180 günden başlayarak 300 güne kadar yatırılmaktadır. CHP tarafından hükümete yapılan çağrıda işsizlik maaşı ödeme süresinin uzatılması talep edildi fakat şu anda resmi bir açıklama yapılmadığından dolayı bilgi bulunmamakta olup incelemeler devam etmektedir. Eğer hükümet ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından incelemeler olumlu olursa işsizlik maaaşı alan kişilerin daha uzun bir süre maaş alması sağlanabilir.

Sizce süre uzatılmalı mı? En az kaç gün ödenmeli?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

Evet uzatmali benim issizlik maasim bitti mart ayinda su an işsizim borç almayla esin dostun yardımıyla geçinmeye çalışıyorum ne yapacagimi şaşırdım 49 yaşındayım iş de bulamıyorum devlet ne diye var bizi neden gormuyo

Muammer Acar
Muammer Acar - 3 yıl Önce

Şimdi, bu durum bütün vatandaşları etkileyecek. Devlet şuan işsizlik maaşı alanlara extra bur yardım yapmıyor. Gerekte yok. Ama işsizlik maaşları bitenler zaten işsiz, onlarında çoluk çocuğu var, geçimi var. Su durumda iş bulma olabagi8da olmadığına gore8, bence en az 7.aya kadar uzatılmalı.

İsmail
İsmail - 3 yıl Önce

Eylül ayına kadar uzatılmalı aynen

Erhan
Erhan - 3 yıl Önce

Aralık ayına kadar yatması lazım

Yahya
Yahya - 3 yıl Önce

Uzatılmalı

Ferdi
Ferdi - 3 yıl Önce

Eylül ayina kadar uzatilmali

Engin
Engin - 3 yıl Önce

En azından 6Ay uzatılması gerekiyor.işsizlik maşı.

Elf
Elf - 3 yıl Önce

Son 3 yilda calisilan prim gun sayilarina alinan rapor dahil edilse, herkes 2 ay daha extra odeme alabilir.
3 yil icinde alinan tek seferlik ameliyat raporu bile is gununden sayilmiyor ve eksik gun calisma oldugu belirtilerek, hak gorulen 2 ay maalesef issizlik maasi odeneginizin suresinden dusuyor.