HSBC Türkiye’den Çekilecek mi?

Türkiye’deki bireysel bankacılık operasyonunu satma kararı alan HSBC herkesi şok etti. HSBC’nin şok kararının ardından Türkiye’den çekilecek mi dedikoduları da ortaya çıktı. İşte ayrıntılar…

HSBC Türkiye’den Çekilecek mi?

HSBC Türkiye’den Çekilecek mi?

HSBC Türkiye dahil dört ülkedeki sorunlu operasyonları konusunda yeni adımlar atma kararı aldı. HSBC’nin Türkiye’deki bireysel bankacılık operasyonlarını satmak istediği belirtildi ama işin uzmanları bu konunun kolay bir süreç olmadığını dile getirdi.

Şubat sonunda HSBC CEO’su Stuart Gulliver tarafından yapılan açıklamada bankanın başta Türkiye olmak üzere, Meksika, Brezilya ve ABD’de sorunlu devam eden faaliyetlerinin düzeltilmesi için 1-2 yıl süre tanındığını açıkladı. Eğer bu süre içerisinde bir düzelme yaşanmazsa daha sert önlemlere geçilecek. Bu konu hakkında 4 ayrı kaynaktan bankanın bireysel bankacılık faaliyetlerini satmak için çalışmalara başladığı bilgisi geldi. Ama aynı kaynaklar bankanın Türkiye’de 300’den fazla şubesinin bulunduğunu ve bu nedenle satışın kolay olmayacağını belirtiyor. Brezilya’da da bireysel bankacılık faaliyetlerini satması beklenen HSBC bu adımla maliyetlerini azaltmayı ve yapısını sadeleştirmeyi planlıyor. Likidite sorunu yaşamayan Katarlı ya da Çinli bankalardan HSBC’nin Türkiye operasyonu için talep olabileceği düşünülüyor. Bir başka uzman ise Kârlılıkta yaşadıkları sorunlara rağmen HSBC için Türkiye’de varlığını sürdürmenin önemli olacağına dikkat çekerek, "Kurumsal ve ticari faaliyetlerini sürdürmek isteyeceklerdir" açıklamasını yaptı.

HSBC Türkiye pazarına 1990 yılında girdi. Ama HSBC 2014 yılında 55.9 milyon lira zarar açıklaması ile gündeme gelmişti. Banka 2014 yılında 316 olan şube sayısını da 2015 yılında 291’e indirdi. 2014 yılında 5,967 olan personel sayısı da 2015 yılında 5,536’ya inmişti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE