Gizemli Mantar Ekeni Zengin Yapacak

Türkiye Muğla ilçesinde üretimine başlanan ve sadece özel eğitimli köpekler tarafından bulunabildiği için Gizemli mantar diye anılan trüf mantarının ilk hasadı 2018 yılında başlayacak. İşte ayrıntılar….

Gizemli Mantar Ekeni Zengin Yapacak

Gizemli Mantar Ekeni Zengin Yapacak

Yatağan ilçesinde kurulan uygulama bahçesinde üretimine başlanan toprağın altında yetişmesi nedeniyle sadece özel eğitimli köpeklerce bulunabildiği için Gizemli mantar diye anılan trüf mantarının ilk hasadı 2018 yılında yapılacak. Türkiye dışında Fransanın Cahors şehrindeki Tarım ve Bağcılık Meslek Yüksekokulunda görevli trüf mantarı uzmanı Pierre Sourzat Yatağan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün hazırladığı Trüf Mantarını Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında kurulan uygulama alanında inceleme yaptı. Pierre Sourzat incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada trüf mantarının Fransa İspanya ve İtalya'da yetiştiğini son 30 yıldır Türkiye'nin de arasında bulunduğu bazı ülkelerin kültür ortamında trüf mantarı yetiştirmeye başladığını belirtti.

Değişik kokusu ve aromasıyla trüf mantarının gastronomik açıdan önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Sourzat Türkiye'nin trüf üretimine uygun bir ülke olduğunu söyledi. Ülkemizin yazlık trüf olarak bilinen tuber aestivumun doğal olarak yetiştiğine değinen trüf mantarı uzmanı bu da iyi bir çalışmayla sürdürülebilir hale getirebilir diye açıkladı. Sıtkı Koçman Trüf Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doçent Doktor Aziz Türkoğlu Yatağan'ın yanı sıra Denizli'de de trüf uygulama bahçesi bulunduğunu belirtti. Şuan dünyadaki trüf üretiminin son 100 yılda 20 kat düştüğüne işaret ederek talebin karşılanamaması nedeniyle siyah elmas olarak bilinen trüf mantarının kilogramının bin avro civarında olduğunu vurguladı. Şimdiler de trüf pazarı üretiminin yüzde 45'ine Fransa yüzde 35'ine İspanya geri kalanına da İtalya ve diğer ülkelerin sahip olduğunu anlatan Türkoğlu sözlerine şu şekilde devam etti, Türkiye büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen henüz bu pazarda yer bulunmamaktadır. Trüf bahçelerin ilk ürününü 2018 yılında alacağımızı düşünüyoruz. Tabi deneysel olarak kurulan bahçeden alacağımız sonuca göre yeni bahçeler yapacağız. Bu duruma göre yeni eylem planları üzerine çalışmalar düzenlenecek diye açıklamalarını yaptı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE