Erken Emeklilik Haklarını Kullanmak için Ne Yapılmalı

SGK tarafından belirlenen koşulları sağlayan kişilerin erken emeklilik hakkı tanındı. Erken emekli olmak için yapılacak başvurular kadınlara ve erkeklere göre farklılık gösterebilir. Kadın ve erken emeklilik için ne yapılmalı sorusunun cevabı haberimizde..

Erken Emeklilik Haklarını Kullanmak için Ne Yapılmalı

SGK tarafından erken emekliik talebi ve koşulları devlet tarafından belirlenerek, erken emeklilik için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Askerlik borçlanması sayesinde erken emekliye ayrılma, doğum borçlanması gibi yöntemler erken emeklilik için öne çekilen tarihlerdendir. Bu yöntemler ile birlikte erken emekliye ayrılmak için bazı şartları sağlanması ve gereklilikleri yapmak gerekmektedir. SGK il ve ya İlçe müdürlüklerine, Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. 

SGK Şartları ile Erken Emekli Olma Yöntemleri

SGK erken emeklilik yolları tarafından askerlik borçlanması ve doğum borçlanması olarak belirlenmiştir. Bu yöntemler kullanılarak erken yaşta emeklilikten faydalanılmaktadır. Askerlik borçlanması için kişilerin er veya erbaş olarak askerik yapmış olmaları gerekmektedir. Çalışan anneler ise doğum yaptıktan sonra prim süreleri üzerinden emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Erkekler sadece uzun dönem askerlik yaparak o süre zarflarını yapacakları başvurular ile sigorta sürelerinden düşürebilmektedir. Kadınlar ise doğum yaptıktan sonra tüm izinleri dahil olmak üzere o süre zafırnı emeklilik süresinden düşürebilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 23:17

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe eskicioğlu
Ayşe eskicioğlu - 10 ay Önce

Benim giriş tarihi 2014 05 13